Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), bazı Avrupa ülkelerinin sınır bölgesinde mültecilerle göçmenlere yönelik şiddet ve insan hakları ihlallerinin artmasından endişe duyduğunu açıkladı.

BMMYK’dan yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda Avrupa ülkelerinin kara ve deniz sınırlarında göçmenlerin geri itilmesi, gözaltına alınması ve sınır dışı edilmesi gibi uygulamalara değinildi.

BM başta olmak üzere çok sayıda insan hakları kuruluşunun çağrısına rağmen Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin sınırlarında göçmenlere yönelik rahatsız edici uygulamaların yapıldığı belirtilen açıklamada, “Birçok vaka rapor edilememesine rağmen BMMYK, Avrupa sınırlarından geri itilen ve tehdit, göz korkutma, şiddet, aşağılama gibi muamelelere maruz kalan binlerce kişiyle görüşme imkânı buldu.” ifadeleri kullanıldı.

Deniz sınırlarında göçmenlerin teknelerde bırakılıp karaya alınmadığı, bazı göçmenlerin ise doğrudan suya atlamaya zorlandığı vurgulanan açıklamada, Eylül 2021’den bu yana Ege Denizi’nde “en az 3 kişinin bu tür uygulamalar sonucu yaşamını yitirdiği” bilgisi paylaşıldı.

Mülteci ve göçmenlere kötü muamelenin en çok Yunanistan’ın kara ve deniz sınırında yaşandığına işaret edilen açıklamada, “BMMYK, 2020’nin başından bu yana göçmenlerin gayriresmi geri gönderilmesine dair yaklaşık 540 vaka tespit etti. Bu tür rahatsız edici olaylara Avrupa Birliği (AB) Üyesi Merkez ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinde de rastlandı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, bu tür kötü muamelelerin normalleşme riskine dikkat çekilerek, BM üyesi ülkelere temel insan hakları karşısında sorumluluklarını yerine getirme ve özellikle “sığınma talebinde bulunma hakkına saygı gösterme” çağrısı yaptı.