Birleşmiş Milleter (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında Alaska’da gerçekleşecek üst düzey toplantının olumlu bir sonuca ulaşmasını umduğunu söyledi.

Genel Sekreterin Alaska’da yapılması planlanan toplantıya ilişkin umutları sorulduğunda, sözcü Stephane Dujarric, “Olumlu bir sonuç almayı umuyoruz. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin, Covid sonrası dünyanın yeniden inşası başta olmak üzere iklim değişikliği gibi kritik konularda iş birliği yapmanın yollarını bulmasını ümit ediyoruz. İki ülke arasında gerilimler ve çözülmemiş sorunlar olduğunu biliyoruz, ancak her ikisi de önümüzde olan en büyük küresel zorluklara karşı iş birliği yapmanın yollarını bulmalı” diye konuştu.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Merkezi Dışişleri Komisyonu Direktörü Yang Jiechi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ile Alaska’da 18-19 Mart günlerinde bir araya gelecek.

Alaska görüşmesi, Biden yönetimi altında iki ülke arasındaki en büyük toplantı olacak.

Politico haber sitesi toplantının tam formatının hala müzakere edildiğini, ancak geçici planın iki gün boyunca 3 saatlik üç seans düzenlemek olduğunu yazdı. Muhtemelen her iki tarafta en fazla 10 katılımcı olacağı da belirtiliyor. Habere göre nispeten küçük ölçekli oturumun ABD-Çin ilişkisinin gergin doğasından mı, yoksa koronavirüs salgınıyla ilgili endişelerden mi kaynaklandığı belli değil.

Çin tarafı, Beijing’in Washington ile normal ikili bağları yeniden kurmayı umduğunu açıkça belirtti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, “İki taraf birbirine saygı göstermeli. Diyalog yoluyla karşılıklı anlayışı geliştirmeli, farklılıkları yönetmeli ve çözmeli ve Çin-ABD ilişkilerini doğru yola geri getirmelidir.” dedi.