Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova’da bir araya geldi.

Lavrov ile görüşmesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Guterres, barışın aracı olmak üzere Moskova’ya geldiğini, amacının insanların hayatını kurtarmak ve acılara son vermek olduğunu kaydetti.

Guterres, Lavrov ile oldukça açık bir şekilde konuştuklarını, Ukrayna’da yaşananlarla ilgili Lavrov ile farklı pozisyonları olduğunu ifade ederek, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonun kınayan BM Genel Kurulu kararını anımsatan Guterres, “BM Genel Kurulu’nun ilgili kararlarına göre, Rusya’nın Ukrayna’daki istilası BM tüzüğünü ve toprak bütünlüğünü ihlal ediyor. Çok eminim ki, bu savaşı ne kadar erken bitirirsek Ukrayna halkı, Rus halkı ve bütün dünya için o kadar iyi olacak.” ifadelerini kullandı.

“BM’DE RUSYA’YI KINAYAN KARARIN ÇIKMASI İÇİN BASKI YAPILDI”

Rusya’yı kınayan BM Genel Kurul kararını hatırlatan Lavrov, “BM kararı oylandı, konsensüs yoktu. Kulislerde pek çok ülkenin büyükelçisine kararı desteklemeleri için baskı yapıldığına dair bize şikâyetler geldi. Amerikalı dostlarımız bunu yapmayı iyi bilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) banka hesapları olan, ABD’de üniversitede çocukları okuyanları doğrudan tehdit ettiler. Abartmıyorum. Bu oldu ve bunu biliyoruz.” diye konuştu.

Söz konusu BM kararının herkesin katılımıyla alınmadığını söyleyen Lavrov, onlarca ülkenin bu kararı desteklemeyi reddettiğini, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bu karar hakkında konsensüs olması gerektiğine işaret etti.

Lavrov, Ukrayna krizine çözüm bulmak amacıyla imzalanan Minsk Anlaşması hakkında BMGK’nın konsensüs kararı olmasına rağmen BM Genel Sekreterliği’nin “Kiev’in anlaşmayı sabotaja uğratmasına” tepki göstermediğini aktardı.

Ukrayna konusunda müzakereli bir çözümden yana olduklarını vurgulayan Lavrov, Moskova’nın geçen hafta gönderdiği yeni teklifi Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in almadığını açıkladığını ifade etti. Lavrov, “Görünüşe göre müzakerelerle özellikle ilgilenmiyorlar.” dedi.