Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “BM Genel Kurulu’nun diğer kararları da Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenliğinin, siyasi bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün tamamen arkasındadır.” dedi.

Guterres, New York’taki BM Genel Kurulu’nda dışişleri bakanlarına hitap etti.

BM’nin 25. yılında alınan “Dost İlişkiler Bildirgesi” kararına atıfta bulunan Guterres, Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk’ı tanımasının BM üye devletlerinin arasındaki dostane ilişkileri tanımlayan iş birliği bildirgesine uymadığını vurguladı.

Guterres, “Genel Kurul’un diğer kararları da Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenliğinin, siyasi bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün tamamen arkasındadır.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) onayladığı Minsk antlaşmalarına da dikkati çeken Guterres, “Minsk anlaşmaları, bir dizi yaşam destek cihazı sayesinde yoğun bakım ünitesinde hayatta kalıyordu ama şimdi bu cihazların bağlantısı kesildi.” yorumunda bulundu.

Guterres, Ukrayna’da çatışmanın genişlemesi durumunda şiddetin “görülmemiş bir ölçekte” artabileceğine, bundan en fazla kadın ve çocukların etkileneceğine işaret etti.

Salonda bulunanlara, “Bu tehlikeli durumu uçurumun ötesine taşıyacak eylem ve açıklamalara yer yoktur.” diye seslenen Guterres, ihtilafların barışçıl yollarla çözümüne yönelik tüm yolların denenmesi çağrısında bulundu.