Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İran nükleer anlaşmasının tekrar işlerlik kazanması ve İran’a yapılan yaptırımların kaldırılması çağrısında bulundu.

Guterres, BMGK üyelerine sunduğu raporda, İran’ın 2015’te Almanya’ya ek olarak konseyin beş daimi üyesi (Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa ve Çin) ile imzaladığı nükleer anlaşmanın tam olarak uygulanmasının önemini vurguladı.

Genel Sekreter ve Konsey üyesi 15 ülke, nükleer anlaşmanın normal seyrine döndürülmesi ve Tahran’ın anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uyması karşılığında İran’a uygulanan ABD yaptırımlarının kaldırılması gerekliliğini de dile getirdi.

BM’nin New York’taki genel merkezinde yapılan toplantıda, Birleşmiş Milletler Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rose Marie DiCarlo, nükleer anlaşmayla ilgili, “ABD’nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) katılması memnuniyetle karşılanacak bir gelişme olacaktır.” diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) Birleşmiş Milletler Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Olof Skoog da ABD’nin Mayıs 2018’de çekildiği nükleer anlaşmaya dönmesi ve ardından Tahran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması gereğine atıfta bulundu.