Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams, Libya’nın başka bir geçiş dönemine ihtiyacı olmadığını belirtti.

Williams, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile başkent Trablus’ta bir araya geldiğini kaydetti.

Görüşmede Williams, Libya’nın uzatmalı başka bir geçiş dönemine ihtiyacı olmadığını, tüm tarafların seçim sürecine odaklanması gerektiğini ifade etti.

Williams, ileriye dönük herhangi bir teklifin, 2,5 milyon Libyalı seçmenin Siyasi Diyalog Forumu tarafından belirlenen zaman çerçevesi içinde bir seçimin yapılmasına ilişkin taleplerinin dikkate alınarak sunulması gerektiğini vurguladı.

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti. Ancak Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi’nden oluşan taraflar, seçimlerin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda uzlaşamadı. Hukuki sorunlar nedeniyle seçimler planlanan tarihte yapılamadı.