Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Sudan’da gelecek yıl 14 milyondan fazla kişinin insani yardıma ihtiyaç duyacağını duyurdu.

BM ofisinin yayımladığı raporda, “Ortaklar, 2022’de yaklaşık 14,3 milyon kişinin (Sudan nüfusunun yaklaşık yüzde 30’u) insani yardıma ihtiyacı olacağını değerlendiriyor.” denildi.

Bunun 2021’e kıyasla 8 milyonluk bir artışa tekabül ettiği ve son 10 yılın en yüksek artışı olduğu kaydedildi. Raporda, yardıma muhtaç insanların çoğunluğunu, risk altındaki nüfusun oluşturduğu belirtildi.

Sudan’da geçiş sürecinin başladığı 2019’dan bu yana yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle artan ekonomik kriz, ülke içinde uzun süreli yerinden edilen insanlar, sel, salgın hastalıklar ve şiddet olayları nedeniyle ülke genelindeki insani ihtiyaçların artış gösterdiği ifade edildi.

BM, tarihinin en büyük yardım çağrısında bulunarak gelecek yıl dünya genelinde çatışmaların ve yoksulluğun pençesinde kalmış 183 milyon kişiye hayat kurtaran yardım ulaştırabilmek için 41 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirmişti.