Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki Haseke ilinde terör örgütü IŞİD’ın ele geçirdiği bir hapishanede tutulan 700 civarında çocuğun güvenliğinin sağlanıp ülkelerine gönderilmesi çağrısı yaptı.

BM Terörle Mücadelede İnsan Haklarının Korunması Özel Raportörü Fionnuala Ni Aolain, açıklamasında, 20 Ocak’ta IŞİD’ın Haseke’ye bağlı Güveyran Mahallesi’ndeki Sanayi Hapishanesi’ni ele geçirmesinin ardından bölgede terör örgütleri YPG/PKK ve IŞİD arasında başlayan çatışmaları değerlendirdi.

Hapishanede 12 yaş ve altı çok sayıda çocuğun çatışmaların ortasında kaldığını vurgulayan Ni Aolain, “Terör örgütleriyle bağlantılı ebeveynlerden doğduğu için bu duruma düşen ve hiçbir suçu olmayan bu çocuklar, ülkelerince terk edilmiştir.” ifadesini kullandı.

Ni Aolain, hapishanenin YPG/PKK kontrolünde olduğu zamanda da çocukların risk altında bulunduğunu hatırlatarak “Kötü hapis koşullarında tutulan yüzlerce çocuğa yönelik bu muamele, çocukların onuru ve haklarına hakarettir.” açıklamasında bulundu.

Suriye’deki esir kamplarında 57 ülkeden çocuğun tutulduğunu aktaran Ni Aolain, “Devletlerin kendi çocuklarının vatanına dönüşünü reddetmesi, Haseke’de son günlerde tetiklenen güvenlik ve insan hakları krizini daha kötü hale getirmektedir.” yorumunu yaptı.

Ni Aolain, Sanayi Hapishanesi’ndeki çocukların keyfi gözaltına alındığı ve hiçbir hukuki süreç olmadan tutulduğunu kaydederek, uluslararası camiaya, “Suriye’deki sivillerin güvenliğini sağlama” ve “gözaltında tutulan çocukların çatışmalardan koruma” çağrısında bulundu.