Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Bilim ve Teknoloji Derneği Başkan Yardımcısı Gülnar Ubul, BM toplantısında Xinjiang’da istikrarlı gelişme kaydedildiğini ve hiçbir Çin karşıtı gücün bölgedeki refah ile dayanışmaya zarar veremeyeceğini belirtti.

Ubul dün düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi’nin 47. Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, Xinjiang ekonomisinin kaliteli büyüdüğünü, bölgede asayişin korunduğunu ve geçen 4 yılda hiçbir terör saldırısının görülmediğini ifade etti.

Xinjiang’daki yaşam koşulları hakkında bilgi veren Ubul, geçen yıl Xinjiang’ın 35 az gelişmiş ilçesinde yaşayan 3 milyon 64 bin 900 kişinin yoksulluktan kurtulduğunu, vatandaşların yaşam seviyesinin gözle görülür bir oranda yükseldiğini dile getirdi.

Ubul, Xinjiang halkının dini özgürlüğünün de hukuk çerçevesinde korunduğunu, tüm etnik grupların dayanışma içinde yaşadıklarını söyledi.

Uluslararası toplumun Xinjiang’da insan haklarının gelişmesini takdirle değerlendirdiğini belirten Ubul, hiçbir Çin karşıtı gücün Xinjiang’daki refaha ve etnik gruplar arası dayanışmaya zarar veremeyeceğinin altını çizdi.