Birleşmiş Milletler (BM), Yemen’de askeri tırmanışın hız kazandığı ve savaşan tarafların askeri seçeneklerini iki katına çıkardığını söyledi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) brifinginde taraflara silahlarını bırakmaya hazır olmasalar da diyalog kurmaları çağrısında bulundu.

Husilerin Marib’e saldırı konusunda kararlı olduğunu ve Şebva’da çatışmaların yeniden başladığını belirten Grundberg, Yemen’de askeri tırmanışın hız kazandığı ve savaşan tarafların askeri seçeneklerini iki katına çıkardığı uyarısında bulundu.

Yerleşim bölgeleri dâhil Taiz ve Sana’da hava saldırıları ve top atışlarının arttığına dikkati çeken Grundberg, savaşan taraflara sivillerin korunması ve ülke genelinde ateşkes, uluslararası topluma ve bölgesel aktörlere ise siyasi sürece destek çağrısı yaptı.

Yemen’deki Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.