Birleşmiş Milletler (BM) Çin Mukim Koordinatörü Siddharth Chatterjee, Çin Medya Grubu’na verdiği röportajda, Çin’in küresel salgınla mücadele ve yoksulluğu ortadan kaldırma gibi alanlardaki çalışmalara yaptığı katkıları övgüyle değerlendirdi.

Çin hükümetinin Covid-19 salgını karşısında aldığı güçlü tedbirler ile Çin halkının gösterdiği yüksek öz disiplinin ülkenin salgınla mücadelede zafer kazanmasını sağlayan kilit unsurlar olduğuna işaret eden Chatterjee, şu ifadeleri kullandı: “Covid-19 salgını nedeniyle, küresel sağlık sistemi insanların yoğun ilgisini çekti. Şunu gördük ki, güçlü sağlık sistemine sahip bazı ülkeler, salgın karşısında sağlık sistemi en çabuk çöken ülkeler oldu. Dolayısıyla, salgının bir ülkedeki durumunun ciddi olup olmaması, toplumun gelişme düzeyi ve akademik araştırmaların düzeyi ile tamamen ilişkili değil. İnsanların salgınla mücadele kurallarına uyması, maske takması ve sık sık el yıkaması gibi önlemler daha önemli. Çin, diğer ülkelerin birçok alanda ders alabileceği bir örnek oluşturdu.”

Yoksullukla mücadele konusuna da değinen Chatterjee, Çin’in bu alanda kaydettiği başarılardan övgüyle söz etti.

Chatterjee, “Geçtiğimiz yedi yıl boyunca, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 100 milyon yoksul Çinlinin hayatını değiştirdi. Son 40 yılda, Çin’de 800 milyon nüfus mutlak yoksulluktan kurtuldu. Bu olağanüstü bir başarıdır ve bütün dünyayla paylaşılmalıdır. Çin, yoksulluğu yok etmek isteyen birçok ülke için örnek teşkil etti.” diye konuştu.BM yetkilisinden Çin’in salgın ve yoksullukla mücadelesine övgü_fororder_ffs

Dünya genelinde yoksulluğun ortadan kaldırılması, BM’nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi kapsamında belirlenen en önemli hedeflerden biri. Şu an itibarıyla, Çin’de 800 milyon nüfus mutlak yoksulluktan kurtarıldı. Çin’in küresel yoksulluğu azaltma çalışmalarına katkı oranı yüzde 75’i geçti.

Gelecekte BM’nin Çin hükümetiyle ilgili alanlardaki iş birliğini sürdüreceğini kaydeden Chatterjee, örgütün Çin’in deneyimlerini öğrenip küresel çapta yaygınlaştırmayı planladığını dile getirdi.

Chatterjee, “Çin’de salgınla mücadele, sadece belli bir alanda değil, tarım, altyapı tesisleri, imalat, teknoloji ve inovasyon gibi geniş alanlarda yürütülüyor. Bu çok önemli. BM ile Çin arasındaki iş birliği, Çin’in kapsamlı sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olduğu gibi, diğer ülkelerin, özellikle gelişmekte olan ülkelerin de Çin’in deneyimlerini öğrenmesini sağlayacak.” dedi.