Küba dün Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin devam eden 46. oturumunda 64 ülke adına ortak bir açıklama yaparak, bazı güçlere siyasi nedenlerden ötürü Çin aleyhinde asılsız iddialar ileri sürmeyi durdurmaya çağrısında bulundu.

Ortak açıklamada, tüm tarafların yapıcı diyalog ve iş birliği yoluyla insan haklarını ilerletip korumaları, insan haklarının siyasallaştırılmasına ve çifte standarda kesin bir şekilde karşı çıkmaları gerektiği belirtildi.

Ortak açıklamada, Çin hükümetinin izlediği insan merkezli felsefe ve Çin’in insan hakları davasında elde ettiği başarılar takdirle değerlendirildi.

Açıklamada ayrıca “Xinjiang, Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır. İlgili tarafları, Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nün amaç ve ilkelerine uymaya, Xinjiang meselesi bahanesiyle Çin’in içişlerine müdahale etmeyi durdurmaya, siyasi gerekçelerle Çin aleyhinde asılsız iddialar ileri sürmeye ve insan hakları sorunlarını kullanarak gelişen ülkelerin kalkınmasını engellemeyi durdurmaya çağırıyoruz.” ifadesi yer aldı.

Belarus da, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 5 Mart’taki 46. oturumunda 71 ülke adına ortak bir açıklama yaparak, Hong Kong meselesinin Çin’in içişleri olduğunu ve dış güçlerin Hong Kong meselesine müdahale etmesine karşı çıktıklarını vurgulamıştı.