Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi tarafından organize edilen 2021 BM Çince Günü etkinliği 5 Temmuz’da düzenlendi.

Etkinliğe 70 ülkeden ve uluslararası kuruluşlardan büyükelçiler, üst düzey diplomatlar ve Viyana’daki uluslararası kuruluşlardan üst düzey yetkililer katıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugünkü günlük basın toplantısında ilgili bir soruyu yanıtlarken, uzun bir süre boyunca, Çincenin kullanılmasının BM’nin çalışmalarının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayarak Çin ile yabancı ülkeler arasında kültürel alışverişi ve halklar arasındaki bağları teşvik ettiğini kaydetti.

2020 yılı sonu itibarıyla dünyada toplam 180’den fazla ülke ve bölgede Çince eğitimi veriliyor, 70’den fazla ülke Çinceyi ulusal eğitim sistemine dahil etti.

Çince öğrenen ve kullanan insan sayısı 200 milyona yaklaştı. Konfüçyus enstitüleri ve Konfüçyus sınıfları gibi Çin eğitim kurumları da dünyanın her yerinden insanların Çince öğrenmelerine ve Çin’i anlamalarına yardımcı olmak için önemli bir rol oynamaktadır.

Wang, “Dışişleri bakanlığının olağan basın toplantılarında sorularını Çince soran yabancı gazetecilerin sayısı gittikçe artıyor. Dünyanın her yerinden gelen dostlarımıza gerekli kolaylıkları ve yardımı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

BM Çince Günü 2010 yılında oluşturuldu.