Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons, yabancı güçlerin Afganistan’dan çekileceğini açıklamasının ülke genelinde deprem etkisi yaptığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) video konferans yoluyla Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) konusunu ele aldığı toplantıda, Afganistan’dan yabancı askerlerin çekilmesi ve Taliban’ın durumu değerlendirildi.

Özel Temsilci Lyons, Afganistan’dan yabancı askerlerin çekilmesiyle ülkenin inkâr edilemez derecede korkunç senaryolara doğru kayma olasılığı bulunduğunu belirterek, “Yabancı güçlerin Afganistan’dan çekildiğinin duyurulması ülke genelinde sismik bir sarsıntıya neden oldu.” diye konuştu.

Ülkedeki 370 ilçenin 50’sinden fazlasının Taliban’ın eline geçtiği konusunda uyaran Büyükelçi, söz konusu yerlerin çoğunun bölgesel başkentlere yakın olduğunu ve yabancı güçlerin ülkeden tamamen çekilmesinden sonra Taliban’ın buraları kolaylıkla devralabileceği endişesini aktardı.

Lyons, Taliban’ın barış anlaşmasındaki taahhütlerini yerine getirmediğini belirterek, BMGK’ya, Afganistan’da güç paylaşımı ve seçimler de dâhil olmak üzere siyasi bir çözüme ulaşılıncaya kadar ilgili taraflara müzakere masasına dönmeleri konusunda her türlü çabayı göstermesi çağrısında bulundu.