Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Veronica Michelle Bachelet Jeria ve birçok ülke, Batıda yaşanan ırkçılık ve ayrımcılık sorunlarını eleştirdi.

BM İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu kapsamında Durban Deklarasyonu ve Eylem Programı konulu bir toplantı düzenlendi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Veronica Michelle Bachelet Jeria toplantıda, Afrika kökenlilerin hedef olduğu ırk ayrımcılığı ve polis şiddeti hakkında bir rapor okudu.

Bachelet, George Floyd’un öldürülmesinden 10 ay sonra olayla ilgili yargılama sürecinin ancak başladığına, dahası Afrika kökenli çok sayıda kişinin öldürülmesi olaylarıyla ilgili hiçbir soruşturma yapılmadığına dikkat çekti.

Afrika kökenlilere karşı polis şiddeti ve ayrımcılığın hâlâ yaşanmakta olduğuna işaret eden Bachelet, “Bunun ana nedeni toplumda sistematik ırkçılığın hâkim olmasıdır. Dolayısıyla bu sorunun sistematik şekilde çözülmesi ve konut, eğitim, istihdam ve sağlık alanlarında ayrımcı düzenlemelerin kaldırılması gerekir. Transatlantik köle ticareti ve sömürgeciliğin kalıntıları olan ırkçılık ve eşitsizlik sorunlarına mutlaka çözüm getirilmelidir.” dedi.

Toplantıya katılan birçok ülkenin temsilcileri de konuşmalarında ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı çıktıklarını belirtti, Covid-19 salgınının ırk ayrımcılığıyla eşitsizliği şiddetlendirdiğine dikkat çekti. Mısır temsilcisi konuşmasında Finlandiya, İngiltere, Almanya ve Belçika’daki Afrika kökenliler ve Müslümanların ciddi ayrımcılığa maruz kaldığını vurguladı.