Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komiseri Michelle Bachelet, Sudan’daki askeri müdahaleye ilişkin, “Sudan’daki askeri yönetim yetkilileri ve destekçilerini, ülkenin kurumsal ve yasal reform istikametine dönüşüne müsaade etmek üzere geri çekilmeye davet ediyorum.” dedi.

Bachelet, BM İnsan Hakları Konseyi’nin Sudan’da 25 Ekim’de gerçekleşen askeri müdahaleyi değerlendirmek üzere gerçekleştirdiği özel oturumda bir konuşma yaptı.

Sudan’daki askeri müdahaleyi rahatsız edici bulduğunu belirten Bachelet, “Askeri müdahale 2019’daki cesur ve ilham verici devrime ihanet teşkil etmekle birlikte uluslararası insan hakları hukuku ve ülkenin anayasasıyla çelişmektedir.” dedi.

Bachelet, Sudan ordusu ve güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımının bir an önce son bulması gerektiğine vurgu yaparak, “Basın kaynaklarına göre 25 Ekim’den bu yana en az 13 sivil, ordunun müdahalesiyle hayatını kaybetmiş ve 300’den fazla kişi yaralanmıştır. Bu insan hakları ihlallerinin sorumluları hesap vermelidir.” ifadesini kullandı.

Askeri müdahalenin ardından güvenlik güçlerinin kadınlara şiddet uyguladığına dair haberler aldığını belirten Bachelet, “Protestolara katılan birçok kadın aktivist tutuklanmış, saldırıya uğramış, tehdit edilmiş ve şiddete maruz kalmıştır.” diye konuştu.