Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dün Doğu Kudüs’te artan gerginliği görüşmek için yeniden toplandı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, toplantıda Çin’in konu hakkındaki tutumunu açıkladı.

Zhang Jun, işgal altındaki Doğu Kudüs’te şiddet ve gerginlik tırmanırken, Gazze Şeridi’nde de şiddetli çatışmalar meydana geldiğini, çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Çin’in Filistin’deki durumdan derin endişe duyduğuna ve sivillere yönelik saldırıları şiddetle kınadığına dikkat çeken Zhang, başta İsrail olmak üzere tüm taraflara itidal çağrısında bulunduklarını söyledi.

Zhang, tüm tarafları çatışmaları derhal durdurmaya, ilgili BM kararlarına ve uluslararası yükümlülüklerine ciddiyetle uymaya ve gerginliği daha da tırmandıracak eylemlerden kaçınmaya çağırdı. Zhang, ayrıca Kudüs Eski Şehir’deki kutsal mekânların tarihî statükosunun korunması ve saygı görmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bölgedeki gerginliğin düşürülmesi, sivillerin güvenliğinin ve haklarının korunması ve daha geniş çaplı bir krizin önlenmesi gerektiğine dikkat çeken Zhang, Çin’in Birleşmiş Milletler’in tansiyonu düşürmede daha önemli bir rol oynamasını desteklediğini ifade etti.

Çinli temsilci, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazasında birincil sorumluluğa sahip olan BMGK’nin iki devletli çözüme bağlılığını teyit ederek, uluslararası barışı koruma görevini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.