Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Misyonu Maslahatgüzarı Dai Bing, Çin’in BM Güvenlik Konseyi’nin ülkedeki durum değişikliği nedeniyle bir an önce Orta Afrika Cumhuriyeti’ne yaptırımı tamamen kaldırması gerektiği görüşünü savunduğunu kaydetti.

BMGK tarafından dün onaylanan bir karara göre, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde barışı ve istikrarı bozan gruplara karşı uygulanan silah ambargosu, seyahat yasağı ve varlığı dondurma yaptırımları, 31 Temmuz 2022’ye kadar ve yaptırımlardan sorumlu uzman grubunun çalışma süresi de 31 Ağustos 2022’ye kadar uzatıldı.

Dai Bing söz konusu kararın alınmasından sonra yaptığı açıklamada, geçen yılın sonu itibarıyla Orta Afrika Cumhuriyeti’nde seçimlerin sorunsuz şekilde tamamlanması ve ülkede güvenlik koşullarının iyileştirilmesi gibi olumlu gelişmeler kaydedildiğini, bu nedenle BMGK’nin yaptırım önlemlerinin artık Orta Afrika’daki duruma uygun olmadığını söyledi.

Söz konusu karar tasarısında Orta Afrika hükümetinin iradesine saygı gösterilmediğine ve Çin’in yapıcı görüşlerinin dikkate alınmadığına dikkat çeken Dai, dolayısıyla Çin’in oylamada çekimser oy kullandığını dile getirdi.