Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), dün düzenlenen oturumda Suriye’ye sınır ötesi insani yardım yetkilendirme süresini bir yıl daha uzatmayı öngören 2585 sayılı karar tasarısı onaylandı.

Tasarı gereğince, Suriye’ye sınır ötesi insani yardım yetkilendirme süresi 10 Temmuz 2022 tarihine uzatılacak.

Birinci aşamada, Suriye Babülhava Sınır Kapısı’ndan insani yardımların geçişi için yetkilendirme süresi 6 ay olarak 10 Ocak 2022 tarihine kadar uzatılacak.

Daha sonra BM Genel Sekreteri Suriye’ye mevcut sınır ötesi insani yardım hakkında bir rapor hazırlayacak, buna göre ilgili yetkilendirme süresi 6 ay daha uzatılacak.

Çin’in BM’deki daimi temsilcisi Zhang Jun adı geçen karar tasarısı için düzenlenen oylamanın ardından yaptığı konuşmada, gelişmenin BMGK’nin yeni dönemde Suriye’de insani sorununun kapsamlı ve rasyonel şekilde çözülmesi için atılan doğru bir adım olduğunu söyledi.

Zhang Jun, tek taraflı yaptırımın Suriye’de insani durumu iyileştirmek için başlıca engel olduğuna dikkat çekerek BMGK üyelerinin tek taraflı yaptırımın olumsuz etkilerini gidermek, Suriye halkının mutluğa kavuşmasına güvence vermek için somut tedbirler almaları gerektiğini söyledi.