Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nden (ICAO) Atina-Vilnius seferini yapan yolcu uçağının Minsk’e indirilmesi ve Belaruslu muhalif bir gazetecinin gözaltına alınmasına ilişkin soruşturma başlatmasını istedi.

Konseydeki Avrupa ülkeleri Estonya, Fransa, İrlanda, Norveç ve Birleşik Krallık, konseyin eski üyelerinden Almanya ve Belçika ile ABD, toplantı sonrası ortak bir açıklama yaparak, Ryanair’a ait bir uçağın hava güvenliği tehlikeye atılarak indirilmesini ve Belaruslu gazeteci Raman Pratasevich ile kız arkadaşı Sofia Sapega’nin gözaltına alınmasını kınadı.

Yüzden fazla yolcunun bulunduğu uçağın başkent Minsk’e indirilmesinin uluslararası sivil havacılık güvenliği ile Avrupa’nın güvenliğine bariz bir saldırı olduğu ve uluslararası hukuku aleni bir şekilde ihlal ettiği belirtilen açıklamada, ICAO’dan söz konusu olaya ilişkin soruşturma başlatması istendi.

Kabul edilemez bu olayın sorumlularının hesap vermesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, gözaltına alınan gazeteci Pratasevich ile Sapega’nın derhal serbest bırakılması çağrısı da yapıldı.