Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Genel Sekreter Antonio Guterres’in Ukrayna ile Rusya arasında arabuluculuk çabalarına destek verdiğini açıkladı.

BMGK, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres’in mevcut Ukrayna-Rusya savaşına barışçıl bir çözüm bulma çabalarına güçlü desteğini teyit eden bir bildiriyi oy birliğiyle kabul etti.

Konsey’in (Rusya dâhil) 15 üyesinin tamamının destek verdiği bildiride, Ukrayna’da barış ve güvenliğin korunmasına ilişkin derin endişe dile getirilerek, “Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter’in barışçıl bir çözüm arayışındaki çabalarına güçlü desteğini ifade eder.” denildi.

Bildirinin devamında, “Bütün üye devletler, BM anlaşması uyarınca, uluslararası anlaşmazlıklarını barışçıl yollarla çözme yükümlülüklerini taahhüt ettiler.” ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Guterres’ten yakın zamanda Konsey üyelerine bir bilgilendirme yapması istendi. Bunun, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana yapılan ilk resmi açıklama olması dikkati çekti.

Öte yandan, Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, BMGK’nın açıklamasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bugün, Güvenlik Konseyi ilk kez Ukrayna’da barış için tek ses oldu. Hayat kurtarmak, acıları azaltmak ve barış yolunu bulmak için hiçbir çabadan kaçınmamaya devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.