Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Birleşmiş Milletler’in (BM) Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin bu yıl ki beklentisinin, uluslararası toplumun Çin ekonomisine duyduğu güveni yansıttığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı, “2020 Ticaret ve Kalkınma Raporu”nun dün güncellenmiş bir versiyonunu yayımladı. Raporda, Çin’in geçen yılın ikinci yarısındaki ihracat toparlanmasının beklenenden daha güçlü olduğu ve Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 8,1 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Sözcü Zhao, ocak-şubat döneminde Çin’in çektiği yabancı sermayede yüzde 31,5, mal ithalat ve ihracat hacminde ise yüzde 32,2 artışla yıla iyi bir başlangıç ​​yaptığını açıkladı.

Çin’deki Amerikan Ticaret Odasının kısa süre önce yayımladığı anket sonuçlarına göre katılımcı şirketlerin yüzde 75’i önümüzdeki iki yıl içinde Çin pazarına iyimser ve yüzde 81’i ise kendi şirketlerinin 2021’de Çin pazarında pozitif büyüme sağlayacağına inancını ifade ediyor.

Çin; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB), Japonya ve Hindistan dâhil 120’den fazla ülke ve bölgenin önemli bir ticaret ortağı haline geldi.