Çin’in önerisiyle oluşturulan Boao Asya Forumu’nun 20. yıldönümü kutlandı.

18 Nisan’da Hainan eyaletinin Boao kasabasında başlayacak forumun bu yılki teması, “Dünyadaki büyük değişimler: küresel yönetimi ortaklaşa ele almak ve Kuşak ve Yol inşasını birlikte yürütmek” olarak belirlendi.

Forum esnasında “Çin’i anlamak”, “dünyadaki değişimleri doğru algılamak” ve “Kuşak ve Yol inşasındaki iş birliği” dâhil 6 panel düzenlenecek.

Merkezi Çin’de bulunan, kâr gütmeyen ve düzenli şekilde gerçekleştirilen hükümet dışı forumun 29 kurucu üyesi var.

Boao Asya Forumu, Asya’daki ekonomik bütünleşmeyi hızlandırmak amacıyla oluşturulmuştur.

Japonya eski başbakanı ve forumun konsey başkanlığını üstlenmiş olan Fukuda Yasuo, Asya kıtasındaki ekonomik bütünleşmenin çalışmaların öncelikli alanı olduğunu belirtmişti.

Bugün, forum her yıl dünya gündeminde olan konular üzerine toplanıyor. Zamanla forum, Çin’in Asya kıtasındaki diğer ülkelerle, Asya’nın dünyayla ve Çin’in dünyayla hükümet dışı temasları için bir kanal haline gelmiştir.

Ayrıca, Çin’in dünya ülkeleriyle ilişkileri geliştirmesine imkan tanıyan önemli bir platform konumunda. Forumla, Çin’in Asya ve dünyadaki sorunların çözülmesinde yapıcı rol oynadığı savunuluyor.

Bu yılın forumunda da salgın sonrası dünyanın kalkınması ve küresel yönetişim üzerine fikir birliği sağlanması ve Boao çözümünün sunulması bekleniyor.