Boao Asya Forumu bugün Beijing’de “Küresel Covid-19 Aşısı Uygulama Vizyonu” adlı bir rapor yayınladı.

Raporda Çin’in acil aşı araştırma ve geliştirme alanındaki performansının dikkat çekici olduğuna, aşılanma sayısının dünyada çok ileride bulunduğunu ve gelişmekte olan ülkelere aşı sağlanma konusunda en büyük katkıyı Çin’in yaptığına yer verildi.

Rapor, Covid-19 aşısının Ar-Ge, üretim, uygulama, etki ve beklentiler açısından küresel bir perspektiften aşının uygulanmasının vizyonunu sergiledi.

Boao Asya Forumu Genel Sekreteri Li Baodong, “Çok kısa sürede yeni bir aşıyı başarılı bir şekilde geliştirmek için teknoloji ve organizasyon açısından dünyada ileri bir seviyeye ulaşılması gerekiyor. Bu geçmişte sadece az sayıdaki gelişmiş ülkede gerçekleştirilebilirdi. Bu sefer Çin ve Rusya da, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi gelişmiş ülkelere ayak uydurarak bu saflara katıldı, Hindistan da aşıların işlenmesi ve üretiminde önemli bir rol oynadı” dedi.

Rapora göre, aşı sayısı açısından, 20 Temmuz itibariyle, küresel olarak 3,7 milyar doz Covid-19 aşısı uygulandı ve dünya nüfusunun yüzde 26,5’i en az bir doz aşı oldu. Çin’de aşılanma sayısı dünyada çok ileride ve aynı zamanda dünyada halka ücretsiz aşıların uygulamasını açıklayan ilk ülke konumundadır. Şu anda 1,6 milyardan fazla doz uygulanan Çin’de günlük aşılanma sayısı 20 milyon dozu aştı.

Rapora göre, küresel Covid-19 salgınının ne kadar süreceği, büyük ölçüde aşıların Ar-Ge’si ve dağıtımının virüsün yayılma ve mutasyon hızına ayak uydurup uyduramayacağına bağlı olmaktadır. Bu nedenle, gelişmekte olan ülkelerde aşıların erişilebilirliğinin ve satın alınabilirliğinin nasıl iyileştirileceği, küresel salgınla mücadelenin karşı karşıya olduğu en önemli sorundur.

Li Baodong, Avrupa ülkeleri ve ABD’nin tüm doz aşıları uygulanan nüfus oranının yüzde 30’u aşan ülkelerin çoğunluğunu oluşturduğu ve az gelişmiş ülke ve bölgelerde aşılama oranının genellikle düşük olduğunu da vurguladı.

Raporda, dünyanın önde gelen aşı üretici ülkelerinin ve G20 gibi büyük uluslararası işbirliği mekanizmalarının aşı tedariği konusunda hükümetler arası özel toplantılar düzenleyerek küresel, özellikle gelişmekte olan ülkelerin aşı talebine göre adil bir şekilde ikili ve çok taraflı bir küresel aşı dağıtım planı oluşturması gerektiğine vurgu yapıldı.

Raporda ayrıca uluslararası toplumun dayanışma içinde aşı meselesinin siyasallaştırılmasına karşı çıkması, Covid-19 aşısının “küresel kamu ürünü” olarak ilan edilmesi için çabaları sürdürmesi ve salgınla mücadeleyi engelleyen “aşı milliyetçiliğinden” kaçınması önerildi.