“Mükellef bir sofrada tavuk eti ve tofu (soya peyniri) çorbası eksik olamaz.” Çin’in Sichuan eyaletindeki Atulier köyünde sıradan bir ailenin yeni yıl arifesi adeti budur. Böylesine ciddi bir kutlamanın nedeni, Çin’in Ay takvimine göre Boğa Yılı’nın başlangıcının, köydeki yoksulların yoksulluktan kurtulduktan sonraki ilk Bahar Bayramı olması.

Atulier köyünün bağlı olduğu Liangshan ili, Çin’in yoksulluğun azaltılması çalışmaları için ana savaş alanı. Son beş yılda 353 bin 200 kişi, eyalet çapındaki yoksulluğun azaltılması çalışmaları kapsamında yeniden yerleştirildi.

2020’nin sonunda, Çin’in son 52 yoksul ilçesindeki bin 113 köyün tamamı yoksulluktan kurtarıldı. Kırsal bölgelerde yaşayıp Çin’in mevcut standartlarına göre yoksul kabul edilen yaklaşık 100 milyon vatandaşın hepsi son 8 yıl içinde yoksulluktan kurtarıldı ve 832 ilçeden yoksulluğun izleri silindi. Çin hükümeti, halkı tatmin edici bir yoksulluğu azaltma karnesi verdi ve aynı zamanda küresel yoksulluğun azaltılmasına önemli katkılarda bulundu.

2021 Bahar Bayramı, Çin’in planlandığı gibi yoksulluğu azaltma hedefine ulaşmasından sonraki ilk Bahar Bayramı. Dolayısıyla bu yılki Bahar Bayramı’nın, hayatlarını değiştiren yoksullar ve diğer Çinliler için unutulmaz olduğu muhakkak.

1,4 milyar Çinlinin enerjisi, bu bayramda yoksulluğun azaltılmasının bir son değil, ortak refah için yeni bir başlangıç ​​noktası olduğunu gösteriyor.