Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde gerçekleştirilen Kuşak ve Yol Zirvesi’ni değerlendirdi.

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında her yıl birçok etkinlik yaptığını belirten Altay Atlı, “Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamındaki projeler pandemi döneminde bir ölçüde yavaşlamakla beraber devam ediyor. Bir taraftan da Kuşak ve Yol ile ilgili birçok etkinlik yapılıyor. Bunların kapsamlılarından olan Hong Kong’da düzenlenen Kuşak ve Yol Zirvesi’nin altıncısı kısa süre önce düzenlendi. Pandemi nedeniyle de bu yıl zirve çevrim içi yapıldı. Fiziksel olarak birebir yapılabilse sunulacak imkânların mümkün olduğunca sunulduğu bir çevrim içi etkinlik oldu. Zirvede bir de konferans vardı. Konferansta üst düzey devlet yöneticileri ve iş dünyasının liderleri vardı. Katılımcılar için birer iş görüşmesi yapma olanağı da sağlandı. Bununla birlikte bir sanal fuar da gerçekleştirildi. Proje tanıtım oturumları yapıldı. Zirvede 80’e yakın ülkeden 6 bin katılımcı yer aldı.” dedi.

KUŞAK VE YOL ZİRVESİ’NDEKİ KONULARIN KÜRESEL EKONOMİ İÇİN ÖNEMİ

Zirvede bu senenin başlığının “Bölgesel ve uluslararası ticareti geliştirerek büyümeyi sağlamak” olduğunu söyleyen Atlı, “Zirvede pandemi ve pandemi sonrası toparlanma ön plandaydı. Ana temanın Kuşak ve Yol olduğu zirvede iki tema çok ön planda yer aldı. Bunlardan bir tanesi geçen yıl imzalanan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (RCEP-Çin de dâhil olmak üzere 15 ülkeyi içeren serbest ticaret anlaşması). Diğer önemli tema da Çin’deki Büyük Körfez Bölgesi Projesi. Konferansta Kuşak ve Yol İnisiyatifi üzerinde çok taraflı iş birliğinin geliştirilmesi, Kuşak Yol ile Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nı bir araya getirecek şekilde şirketler ve işletmeler arasında birlikteliğin sağlanması, altyapı geliştirmede uluslararası iş birliğinin geldiği nokta, Hong Kong’un uluslararası finans ve ticaret merkezi olarak konumu, temiz enerji gibi birçok konu ele alındı.” diye konuştu.

TEKNOLOJİNİN İMKÂNLARI DAHA İYİ KULLANILDIĞI ZAMAN CİDDİ VERİM ALMAK MÜMKÜN

Akademisyen Altay Atlı, Kuşak ve Yol Zirvesi’nde ela alınan konuların önemini şöyle aktardı:

“Zirvede yer alan konular küresel ekonomi için önemli başlıklar. Kuşak ve Yol, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması, Büyük Körfez Bölgesi Projesi… Bir yandan işin pratik noktasına bakacak olursak bu seneki zirve aslında şunu da gösterdi; belli ki bu tür ekinliklere bir süre daha çevrim içi olarak devam edeceğiz ama iyi planlandığı zaman ve teknolojinin imkânları daha iyi kullanıldığı zaman çok ciddi verim almak mümkün. Yapılan sanal fuarlarla ve birebir iş görüşmeleriyle iyi bir örnek olarak not düşmüş olalım.”