Brent petrol, küresel enerji piyasalarının giderek sıkılaşmasıyla 3 yılın zirvesine ulaştı.

Petrol, enerji krizinin derinleşmesi ve küresel enerji piyasalarının giderek sıkılaşmasıyla art arda beşinci haftayı da kazançla kapatmaya doğru ilerliyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında varil başına 73 doların üzerinde işlem görürken Brent petrol 2018’den bu yana en yüksek seviye ulaştı. Ham petrol stokları hem Avrupa’da hem Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) azalmaya devam ederken doğal gaz fiyatlarındaki artışla beraber elektrik üretimi için petrole olan talebin artması bekleniyor.

DOĞAL GAZ ARZINDAKİ DÜŞÜŞ

Avrupa’da doğal gaz arzında darboğaz yatırım bankalarının petrol tahminlerini de yeniden gözden geçirmesine yol açıyor. Goldman Sachs’a göre eğer bu kış “normalden daha soğuk geçerse” petrol fiyatları 90 dolara kadar çıkabilir. Bankanın mevcut yılsonu tahmini 80 dolar seviyesinde bulunuyordu.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında perşembe günü yüzde 1,5 yükseliş kaydettikten sonra varil başına 73,35 dolara ulaştı.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında perşembe günü yüzde 1,4 yükseldikten sonra yüzde 0,2 daha yükselerek varil başına 77,38 dolara ulaştı.

Kaynak: Bloomberght