Brezilya’da dün Savunma Bakanı Fernando Azevedo’nun istifa etmesinin ardından Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlarının da değiştirileceği bildirildi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlarının değiştirileceğini bildirir. Karar, yeni Savunma Bakanı Braga Netto, eski Savunma Bakanı Azevedo ve kuvvet komutanlarının katıldığı toplantıda açıklandı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, komutanların değişmesine ilişkin bir sebep gösterilmezken, Kara Kuvvetleri Komutanı Edson Pujol, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ilques Barbosa ve Hava Kuvvetleri Komutanı Antonio Carlos Moretti Bermudez’in yerine kimin getirileceğine ilişkin bilgi verilmedi.

BOLSONARO KABİNESİNDE 6 İSİM DEĞİŞMİŞTİ

Yen tip koronavirüs (Covid-19) salgınının son günlerde ciddi artış gösterdiği Brezilya’da, dışişleri ile savunma bakanlarının istifasının ardından Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kabinesinde yaptığı 6 değişikliği duyurmuştu.

Göreve gelmesinden bu yana kabinesindeki en köklü değişimi yapan Bolsonaro, savunma, dışişleri ve adalet bakanlarıyla Brezilya Başsavcısı, Hükümet Sekreteri ve bakanlık seviyesinde görev yapan Kabine Şefi’nin değiştiğini açıklamıştı.