Brezilya’nın Rio de Janeiro eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında 105 kişi hayatını kaybetti, 134 kişi kayboldu.

Brezilya’da yayın yapan G1’in haberine göre, Rio de Janeiro’nun dağlık bölgesi Petropolis kentindeki sel ve toprak kaymaları nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 105’e çıktı.

Adli Tıp Kurumuna getirilenlerin 13’ünün çocuk ve çoğunun kadın olduğu aktarıldı, 33 kişinin de kimlik tespitinin yapıldığı bildirildi.

Yaklaşık 500 itfaiyecinin yürüttüğü arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü, 24 kişinin canlı kurtarıldığı ve 134 kişinin kayıp olarak bildirildiği açıklandı.

HAVA KOŞULLARI ENDİŞE VERİYOR

Brezilya’nın resmi haber ajansı Agencia Brasil’de yer alan haberde, Sivil Savunma Sekreterliğinin, bölge genelinde özellikle Petropolis’teki öngördüğü hava koşullarının endişe verdiği belirtildi.

Sekreterlik, cumartesi gününe kadar orta ve şiddetli yağış uyarısında bulunurken, bölgede etkin olan nem nedeniyle yeniden toprak hareketlerinin yaşanmasından endişe ediliyor.

Yetkililer, halkın riskli bölgelerde durmaması ve yağışların yeniden başlaması durumunda, riskli bölgelerde olan kişilerin kapılarını sığınak olarak açan 33 okula yönelmeleri çağrısını yineledi.