Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Çin’in BRICS işleri koordinatörü Ma Zhaoxu, bu seneki BRICS Liderler Görüşmesi’ni en iyi şekilde düzenlemek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Ma Zhaoxu’nun başkanlığında, dün 2022 BRICS ülkeleri birinci koordinatörler toplantısı video konferans yoluyla düzenlendi.

Rusya, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika’nın BRICS koordinatörleri toplantıya katıldı.

Ma yaptığı konuşmada, 16 sene boyunca, BRICS mekanizmasının beş üye ülkenin karşılıklı yarara dayalı iş birliğini güçlendirmesi için önemli bir platforma dönüştüğünü, uluslararası düzenin evrimini hızlandıran, küresel yönetişimi tamamlayan ve ortak kalkınmayı ilerleten önemli bir güç haline geldiğini kaydetti.

Ma, bu yıl BRICS dönem başkanlığını yürüten Çin’in, ilgili taraflarla beraber, daha kapsamlı, sıkı, somut ve kapsayıcı BRICS ortaklığı inşasını hızlandırarak, daha güçlü, yeşil ve sağlıklı küresel kalkınmayı gerçekleştirmek için çaba harcamaya hazır olduğunu söyledi.

Ma konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, bu seneki BRICS Liderler Görüşmesi dahil bütün ilgili etkinlikleri gerektiği şekilde düzenlemek için elinden geleni yapacak. Çin, çok taraflılığın yerine getirilmesi, dayanışma içinde salgınla mücadele, ekonomik toparlanmanın hızlandırılması, verimli iş birliğinin ilerletilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’nin yerine getirilmesi gibi alanlarda verimli iş birliği sonuçları elde edilmesi için çaba harcayacak.”

Çin, 1 Ocak itibarıyla BRICS dönem başkanlığını üstlendi. Yıl içinde düzenlenecek BRICS Liderleri 14. Görüşmesi dahil bir dizi etkinliğe Çin ev sahipliği yapacak.