Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişimleri değerlendirdi.

Ligde zirvenin yeniden şekillendiğini söyleyen Behçet Üstün, “Hafta sonu-hafta içi maçlar oynandığı için alışkın olmadığımız bir hızda değişimler yaşanabiliyor. Açıkçası şaşırıyoruz bu hıza. Beşiktaş beş gün önce liderken beş puan kaybederek üçüncü sıraya indi mesela. Önümüzdeki üç gün içinde bu tablo daha da farklı bir hâl alabilir elbette. Beşiktaş’a değinmişken onunla devam edelim. Beşiktaş iki maçta beş puan kaybetti, dedim, ama her iki maçta da galibiyet alması sürpriz olmazdı aslında. Trabzonspor maçında da Antalyaspor maçında da maçın adamı rakip takım kalecileri oldu. Yine de, Antalyaspor maçı özelinde Sergen Yalçın’ı eleştirmek gerekiyor. Evet, bu sezon çok başarılı bir performans sergiliyor, hepimiz övüyoruz. Ancak Antalyaspor’un haftalardır oynadığı futbol ortada. Beşiktaş maçında da aynı oyunla başladı. Sergen Yalçın’ın oyuna müdahalelerinin çok geciktiğini düşünüyorum. Daha erken müdahale etse belki de gol bulabilirdi. Fenerbahçe’den sonra 7 maçla ligin en uzun süre yenilmeyen takımı Antalyaspor. Çağ dışı bir futbol anlayışı var. Bir yere kadar anlaşılabilir bir durum bu. Puan tablosundaki yeri ve takımın gücü belli. Ancak onların bu futbol anlayışını anlamakla birlikte bizlerin de futbol izleme isteğimizi Ersun Yanal anlamalı. Bu oyunla nereye kadar gidecek? Bunu önümüzdeki haftalarda göreceğiz.” açıklamasını yaptı.

KALECİLERİN HAFTASI

Haftaya kalecilerin adeta damga vurduğunu ifade den Üstün, “Bu hafta kalecilerin haftası oldu, diyebiliriz. Uğurcan ve Boffen’den bahsettim az önce, bir diğer mucize kaleci de Altay oldu. Fenerbahçe de geçen iki maçta Beşiktaş’ın tam tersine iki mağlubiyet alabilecekken altı puanla çıktı. Özellikle Hatay maçını kazanması olağanüstü bir kaleci performansı ve müthiş bir şanstı. Evet, Pelkas’ın sakatlığı Fenerbahçe açısından ciddi handikap. Maç esnasında Gustavo’nun sakatlığı da oyunu çok etkiledi muhakkak. Ancak Erol Bulut’un 22 hafta geçmişken hâlâ net bir oyun planı oturtamadığını da söylememiz gerekiyor. Fenerbahçe’nin özellikle son yarım saatte düştüğü aciz durum birkaç oyuncunun eksikliği ile açıklanabilir bir şey değil. Hatayspor’dan bahsetmemek de elbette haksızlık olur. Ömer Erdoğan çok iyi bir takım yaratmış. Ligin ısınma haftaları diyebileceğimiz ilk haftalarında iyice kapanan bir Hatayspor’dan son derece pozitif bir futbol oynayan bir takıma dönüşmek çok da kolay değil. Ömer hocayı burada tebrik etmek gerekiyor. Galatasaray Beşiktaş mağlubiyetinin ardından yakaladığı galibiyet serisiyle ikinci sıraya kadar yükseldi. Ara transferde de gayet iyi transferler yaptılar. Karantina ve alışma sürecindeki oyuncuların katkısını ileride göreceğiz. Fakat Onyekuru gelir gelmez fark yarattı. İki maçta üç gol bir asist ile takımını bir anlamda sırtladı diyebiliriz. Önümüzdeki derbide kilit isimlerden bir olacağı da kesin.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DERBİSİ OYNANACAK”

Behçet Üstün, cumartesi günü oynanacak olan Fenerbahçe-Galatasaray derbisi için ise şunları söyledi:

“Bu hafta sonunda Türkiye’nin en önemli, en büyük derbisi oynanacak. Pandeminin gölgesinde, seyircisiz olması elbette ki alıştığımız heyecanın yaşanmasını engelleyecek. Son yıllarda ne yazık ki Fenerbahçe-Galatasaray ya da Galatasaray-Fenerbahçe derbilerinde kötü ve sıkıcı bir futbola sahne oluyor. Bu karşılaşmanın da farklı olacağını açıkçası zannetmiyorum. Her iki takım da ara transferde gelen oyuncularının alışmasını bekliyor. Önümüzde oldukça uzun bir lig maratonu var. Bu karşılaşmadan hasarsız çıkıp umutları diğer maçlara taşımayı öncelikli plan olarak düşünmeleri şaşırtıcı olmaz. Bu yüzden her iki ekipten de daha kontrollü bir futbol bekliyorum. Ülkemizde kontrollü futbol da genellikle pasif bir bekleme anlamına geldiği için birbirlerini çok da zorlayacaklarını düşünmüyorum. Maçın kilit oyuncuları iki hızlı adam, Onyekuru ve Osayi Samuel olabilir. Onların yaratıcılıkları, adam eksiltme becerileri ve hızları dengeleri bozabilir. Fenerbahçe’de Gustavo’nun durumu belirsiz. Oynamazsa Fenerbahçe’nin savunma açısından ciddi sıkıntı yaşayabileceğini düşünüyorum. Açıkçası onun yerini doldurabilecek bir başka oyuncu yok Fenerbahçe kadrosunda. Elbette ki bunlar hep ihtimal, ancak Galatasaray ve Beşiktaş’ın bu hafta sonu galip gelmeleri halinde üç takım aynı puanla ligin zirvesine yerleşecekler. Diğer skorlarda da moral motivasyonlar bir tarafa, büyük bir fark olmayacaktır. Muhtemelen bu üçlü ligi son haftalara kadar büyük kopmalar olmadan zirvede birlikte yürüyeceklerdir. Bunu değiştirebilecek yegâne şey, pandemi dönemindeyiz hiç istemeyiz ama önemli oyunların koronavirüs testlerin pozitif çıkması ya da sakatlanması. Onun dışında üç büyüklerin sezonun son haftasına kadar şampiyonluk şanlarını taşımaları sürpriz olmaz.”