Amerikalı hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett ve uzun vadeli iş ortağı Charlie Munger, 1 Mayıs’ta Berkshire Hathaway Şirketi tarafından düzenlenen yıllık hissedarlar toplantısına katıldı.

Çin’in ekonomik gelişimine iyimser bakan iki ünlü yatırımcı aynı zamanda Çin’in yoksulluğun azaltılmasındaki büyük başarılarını övgüyle değerlendirdi.

Yahoo Finance haber sitesinde 1 Mayıs’ta yer alan habere göre, işletmelerin gelişme beklentileri konusunu ele alan toplantıda, Munger Çin hükümetinin işletmelerin gelişmesini sağlayacağı inancını dile getirerek Çin’deki yoksulluğun azaltılması çalışmalarının dünya tarihinde meydana gelen en dikkat çekici olaylardan biri olduğunu belirtti.

Munger, “Çin Komünist Partisi, Çin’in fakir kalmasına izin vermedi ve ilgili değişiklikleri yaptı.” dedi. 

Munger, “Çin’de önemli değişiklikler oldu. Çin halkının ortalama geliri muazzam bir şekilde arttı ve 800 milyon insanı hızla yoksulluktan kurtardılar. Bu dünyada hiç olmamış bir şey. Bu yüzden Çinlilere saygı göstermek istiyorum, Çinlilerin para kazanmaya devam edecekleri görüşündeyim.” diye konuştu.

Munger’in görüşüne katılan Buffett, Çin’in elde ettiği başarıların şaşırtıcı olduğunu kaydetti.

Buffett, daha önce listelediği dünyanın en değerli 20 şirketi arasında 3 Çinli şirketin yer aldığını, önümüzdeki 30 yıla bakıldığında listede daha fazla Çinli şirketin olacağına inandığını dile getirdi.