Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Haluk Levent, saat 21.00’da Maximum Uniq Açıkhava’da sahne alacak.

* Pinhani, saat 21.00’da Hayal Kahvesi Kocaeli’da sahne alacak.

* Doğan Duru, saat 20.00’da Hayal Kahvesi Bursa’da sahne alacak.

* Mehmet Erdem, saat 21.00’da Dorock XL Kadıköy’de sahne alacak.

* Cem Adrian, saat 21.00’da Jolly Joker Mersin’de sahne alacak.

* Volkan Konak, saat 20.00’da Günay Yalıkavak’ta sahne alacak.

* Erol Evgin, saat 21.15’te Altın Güvercin Amfi Tiyatro’da sahne alacak.

* Duman, saat 19.00’da Echo Performance Hall’de sahne alacak.

TİYATROLAR

“İÇİMİZDEKİ KAFES”

Yaratmış olduğumuz dünyanın içinde; erkekler belirli bir yaştan sonra bir kafesin içine hapsedilmişlerdir ve tek amaçları oradan çıkmaktır. Buna karar verecek olan aslında oyundaki karakterimiz olan Hakan olsa da bir kadın mekanizması tarafından ona eşitlik, ahlak ve vicdan anlatılmaya çalışılmaktadır. Bunu yaparken de bir yandan insanoğlunun çekirdeği olan ancak hâlâ çözümlemekte zorlandığımız id-ego ve süper ego kavramları üzerinden bu dünyayı ele alınıyor. Hayatımızın her anında yaşadığımız kadın-erkek ilişkilerindeki gerçeklerin karmaşışıyla örülen bu oyunun en can alıcı noktası ise Hakan’ın idiyle tanışması olacaktır. 

Eray Türk’ün yönettiği ve oynadığı oyunda Murat Ergür, Ecmel İs rol alıyor. Oyun saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Tepe Sahne’de sahnelenecek. 

“SİZ HEPİNİZ BEN TEK”

10 yıllık kariyeri boyunca 1200’ün üzerinde sahneye çıkarak bu konuda hatırı sayılır bir başarıya imza atan Mesut Süre, “Gönülleri ala ala ofansif mizah” olarak tanımladığı stand up gösterisiyle tüm Türkiye’de hayranlarıyla buluşmaya devam ediyor. 

Oyun saat 20.00’da Ankara Yenimahalle Bld.4 Mevsim Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek.

SİNEMALAR

“ZİHİN ZENGİNİ”

Hugh Jackman’ın başrolünde yer aldığı “Zihin Gezgini”, insanın zihnine bağlanarak geçmişi tekrar yaşatabilen bir sistemle bir anda ortadan kaybolan sevdiği kadını bulmaya çalışan bir dedektifin hikayesini anlatıyor. Yönetmen koltuğuna Lisa Joy’un oturduğu, gerilim, bilimkurgu türündeki filmde Rebecca Ferguson, Thandiwe Newton, Cliff Curtis ve Angela Sarafyan rol alıyor.

“KÖRKÜTÜK”

“Körkütük” filmi belirli seviyede tüketilen alkolün hayat standartlarını yükselteceğine dair bir araştırmaya rastlamalarının üzerine, bunu kendi hayatlarında test etmeye karar veren dört lise öğretmeninin hikâyesini konu ediniyor. Oyuncu Mads Mikkelsen ve yönetmen Thomas Vinterberg’i yeniden bir araya getiren filmin oyuncu kadrosunda Mikkelsen’in yanı sıra Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe ve Maria Bonnevie yer alıyor.

SERGİLER

“ETKİLEŞİMLER”  

İstanbul Modern’in koleksiyonundan oluşturduğu “Etkileşimler” adlı sergisi, sanatçıların yapıtlarıyla atıfta bulunduğu ve ilham aldığı plastik sanatlar, mimari, edebiyat, müzik ve sinema alanından çeşitli konu ve isimlere odaklanıyor.

Sergi, sanatçıların ilham kaynaklarını, ilgi ve meraklarını yansıttığı gibi, aynı zamanda sanatın dalları arasındaki göndermeleri işaret ediyor. “Etkileşimler”, sanatçıların üretimlerini biçimlendiren esin kaynaklarının neler olabileceğini ve hangi düşüncelerden, sorulardan yola çıktıklarına da bakıyor.

Sanatçıların kendi beden ve zihinlerinin, üretimlerinin nasıl bir parçası olabileceğini inceleyen sergi, diğer sanat dallarının yapıtlarda yer alma biçimlerini de irdeliyor. Sanatın görsel, yazınsal ve performansa dayalı ifade biçiminin plastik sanatlardaki etkilerini ele alan “Etkileşimler”, Edvard Munch, Louise Bourgeois, Bertolt Brecht, Arthur Rimbaud, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi sanatçıları; Yerebatan Sarnıcı gibi yapılara ve anime türünde filmlere kadar farklı başlıkları bir araya getiriyor.

Haluk Akakçe, Ramazan Bayrakoğlu, İpek Duben, İnci Eviner, Leyla Gediz, Hayal İncedoğan, Bengü Karaduman, Azade Köker, Guillermo Kuitca, Mahmoud Obaidi, Sarkis, Matt Saunders, Şener Özmen ve Thomas Ruff’un yapıtları izleyiciyle buluşuyor.

Sergi, İstanbul Modern’de görülebilir.

“RENKLERİN TEFEKKÜRÜ”

“Renklerin Tefekkürü” başlıklı sergi, ritüel ve rastlantının müzakeresini renklerin kontrollü infilakı üzerinden temsil eden eserlerden oluşuyor. Tümevarım düşünce yöntemini sembolizm ışığında ele alan Efsun Erkılıç’ın kompozisyonları, zahmetsizce ulaşılmış bir döngüsellik ve sorgulanmaya açık bir harmoniye işaret ediyor.

Mürekkebin kâğıtla buluştuğu anı sıfır noktası kabul ederek renklerin kendilerine açtıkları yolları bu noktaya dönüş arzusunun yansıması olarak yorumlayan Erkılıç, çıktığı içsel ve bedensel yolculukların izlerini renklerin meditatif derinlikleri üzerinden eserlerine yansıtıyor.

Erkılıç’ın resimlerinin arkasındaki yaratıcı süreç, pigment kullanımı ve teknik bakımından modern sanat akımlarından soyut ekspresyonizme selam gönderirken; porte sanatını gizli bir ilham kaynağı olarak tanımlaması dikkat çekiyor. Boya ve pigmentleri doğanın özel zümresine ait bireyler olarak resmederken övücü ve gerçekçi betimleme arasındaki çizgiyi nükteli bir şekilde bulanıklaştırıyor.

Sergi, Pilevneli Mandarin Orienta’da izlenebilir.