Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Bülent Ortaçgil, Birsen Tezer ve Hüsnü Arkan, saat 18.30’da ODTÜ MD Vişnelik Çim Amfi’de sahne alacak.

* Duman, saat 21.00’da Çukurova Üniversitesi Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Bulutsuzluk Özlemi, saat 21.00’da Hayal Kahvesi Bahçeşehir’de sahne alacak.

* Ogün Şanlısoy, saat 21.00’da The Cube Performance Hall’de sahne alacak.

* Levent Yüksel, saat 21.15’te Altın Güvercin Amfi Tiyatro’da sahne alacak.

* Kenan Doğulu, saat 21.15’te Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Jehan Barbur, saat 22.00’da Zai Yaşam’da sahne alacak.

* Can Gox, saat 20.00’da Hayal Kahvesi Antalya’da sahne alacak.

TİYATROLAR

“CELİLE-NAZIM HİKMET’İN ANNESİ”

Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisi Celile’nin hayatı.
Saray soylusu olarak başlayan, Galata Köprüsü’nde açlık grevine uzanan; şaşalı olduğu kadar, mücadele dolu bir hayat…

Osmanlı’nın son yıllarında yasak aşkı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında oğlunun yaşamı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile konuşulan güçlü ve cesur bir kadın. 

Resimlerini insanlara verirken; “Bunu yatak odasına değil salona asın lütfen” diye tembih eden, Osmanlı’nın ilk kadın nü ressamı.

Yahya Kemal de Nazım Hikmet de Büyükada’daydı. İkisi de aynı kadına sevdalıydı; Celile!

Toplumsal gerçekçi oyunlar sahnelemeyi tercih eden Kadıköy Halk Tiyatrosu’ndan yine hafızalardan çıkmayacak bir performans…  Müzikle, şiirle, resimle bezenmiş bu tek kişilik biyografide hem tarihi yolculuğa çıkacak hem de bir kadının genç kızlığından ihtiyarlığına dek nefes kesen yaşamına tanık olacaksınız.

Ali Yalçıner’in yazıp yönettiği oyunda Ayşegül Yalçıner rol alıyor. Oyun saat 20.30’da Cennet Bahçesi Burgazada’da sahnelenecek.

“DALİ’NİN KADINLARI”

Ali Düşenkalkar’ın yönettiği “Dali’nin Kadınları” oyunu seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

“Marilyn Monroe, Virginia Woolf, Edith Piaf ve Frida Kahlo aynı anda sahnede. “Dali’nin Kadınları” her biri ayrı renk olan efsaneleri bir araya getiriyor. Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından çarpıcı ve değişik bir üslup ile sahneye aktarılacak olan ve absürt komedi olarak nitelendirilen, aynı zamanda müzikal, trajedi ve gerilim unsurlarının da olduğu oyunda izleyiciler, olağandışı bir yüzleşmeye tanık olacak. Koyu renkli bir şölen bu!

Oyunda Hatice Aslan, Devrim Nas, Açelya Devrim Yılhan, Gülin İyigün, Melda Narin Güler rol alıyor. Oyun saat 21.00’da Turkcell Vadi’de sahnelenecek.

SİNEMALAR

“KAR KIRMIZI”

“Kar Kırmızı”, işlemediği bir suçtan hapis yattıktan sonra özgürlüğüne kavuştuğunda kendisini beklenmedik durumlarla karşı karşıya bulan bir adamın hikâyesini konu ediyor. Genç bir adam olan Yusuf, işlemediği bir suçtan hapse mahkûm olur. Dokuz yıl boyunca parmaklıklar ardında kalan Yusuf, özgürlüğüne kavuşup eve döndüğünde karısının evi terk ettiğini görür. Karlar altına gömülü kasabasında karısı ve çocuğunu aramak için yola koyulan Yusuf, bu süreçte hayatının tamamen değişmesine neden olacak durumlarla karşı karşıya kalır.

Atalay Taşdiken’in yönettiği filmde Özge Gürel, Mehmet Usta, Ahmet Mümtaz Taylan rol alıyor.

“KOŞ SAKLAN DÖVÜŞ”

“Koş Saklan Dövüş”, kendisini ve sınıf arkadaşlarını korumak için zorlu bir mücadeleye girişen genç bir kızın hikâyesini konu ediyor. Zoe, annesinin ölümünden sonra hayatının çok zor bir döneminden geçen genç bir kızdır. Kafasını dağıtmak için özel kuvvetlerin eski bir üyesi olan babası Todd ile birlikte ava çıkar. Zoe’nun hayatı bir gün okulda bu zamana kadar babasından öğrendiklerini kullanmak zorunda kalacağı bir durumla karşılaşmasıyla değişir. Bir grup çocuk, okul binasını kuşatınca Zoe, hem kendi hem de sınıf arkadaşlarının hayatı için zorlu bir savaşa girişir.

Kyle Rankin’in yönettiği filmde Isabel May, Thomas Jane, Radha Mitchell rol alıyor.

SERGİLER

“KAHVE MOLASI”

“Sihirli Meyve” olarak Etiyopya’da keşfedilen ve 15. yüzyılda Yemen’den Osmanlı topraklarına ulaşan kahve, kısa zamanda yaygınlaşmış, itibarlı bir içecek olarak sarayda ve zengin evlerinde yerini almış, etrafında ritüeller şekillenmeye başlamış ve sosyal hayatın gelişmesinde önemli bir rol oynamış. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan seçkiyle hazırlanan Kahve Molası-Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni sergisi, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor.

Osmanlı döneminde İznik’ten sonra en önemli seramik üretim merkezi olan, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde de yoğun biçimde seramik üretimine sahne olan Kütahya, bu sanatı geleneksel yöntemleriyle günümüze dek yaşatmış bir kenttir. 17. ve 18. yüzyıllarda en yetkin örneklerini veren, daha sonra üretim ve çeşitliliğin azalmasıyla gerileyen Kütahya çiniciliği, 19. yüzyıl sonlarında yeniden canlanmış, İznik ve Çanakkale çiniciliği arasında bir çizgide “kent sanatı” olarak, zengin ürün yelpazesi ve sürekliliğiyle Osmanlı sanat mozaiğinin önemli parçaları arasında yer almıştır.

Sergi Pera Müzesi’nde görülebilir.

SOUL OF SUMMER I”

Simbart Projects Çukurcuma, “Soul Of Summer I” adlı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi Didem Erbaş, Dilara Göl, Ezgi Yakın, Furkan Öztekin ve M. Cevahir Akbaş’ın çalışmalarını bir araya getiriyor. Daha önce Simbart’ın projelerinde yer alan sanatçıların birlikte sergilendiği ilk yaz seçkisi olan “Soul of Summer I”, sanatçıların farklı kavramlar üzerinden çeşitli medyumlar ile ürettiği eserlerini izleyiciyle buluşturuyor.
Didem Erbaş, sanat pratiğinde resim, çizim, mekanla ilişkili enstalasyon ve video gibi birden fazla sanat alanında, kendi yaşadığı coğrafyanın sosyopolitik ortamına da işaret eden coğrafya, barınma, harita, topografya gibi kavramlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Sanatsal pratiği boyunca yaptığı veya bulduğu nesnelerle resimleri arasında ilişki kurmaya çalışan sanatçı, resimlerinde sadece iki boyutlu yüzeyini kullanmak yerine bazı nesnelerin heykelsi niteliklerini, nesnelerin taşıyabileceği potansiyel bellekleriyle birlikte üç boyutlu alanı harekete geçirmeye çalışır.