Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Haluk Levent, saat 20.00’da Ceneviz Kalesi’nde sahne alacak.

* Pinhani, saat 21.00’da Denizli Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Can Bonomo, saat 20.00’da Holly Stone Performance Hall’de sahne alacak.

* Sertab Erener, saat 21.15’te Bodrum Antik Tiyatro’da sahne alacak.

* Yüzyüzeyken Konuşuruz, saat 21.00’da Bursa Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Yeni Türkü, saat 21.00’da Hayal Kahvesi Uşak’ta sahne alacak.

* Mabel Matiz, saat 21.15’te İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi-Yenikapı’da  sahne alacak.

TİYATROLAR

“ŞAHDAMARIM”

Ahmed Arif tek bir şiir kitabıyla edebiyatımızın zirvesini tutmuş, halk kitlelerince en sevilen yazarların başında gelen büyük bir ozan. Ölümünün 30. yılında Dostlar Tiyatrosu onun değerli anısına bir armağan sunmak istedi. Genco Erkal onun şiir, söyleşi ve mektuplarından yola çıkarak “Şahdamarım” adlı bir müzikli gösteri düzenledi. Ozanın şiirlerinden bestelenen şarkıları sahnede Ercan ve Gökhan Çağıran kardeşler yorumlayacak.

Oyun saat 21.00’da Mersin Atatürk Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenecek.

“AGORAFOBİA”

Bir çatı katında tek başına yaşayan ve evden çıkamayan çok masum görünüşlü, Gaye. Evi denetlemek zorunda olan belediye ve Mühendis Onur Bey’in karşılaşmaları. Çok büyük bir karmaşa. Çok farklı bir felsefe. Ama bir anda bütün senaryo değişiyor.  O masumiyet yerini büyük bir savaşa bırakıyor.

Gerilim tiyatrosunun ilk örneklerinden olan bu oyunu Kaan Erkam yazdı. 2016 yılında Ferdi Merter (1938-2018) yönetti. Hâlâ onun rejisi ile devam ediyor oyun.

Ekin yazın ödüllü Ece Sarp ve Direklerarası ödüllü Levent Tayman yaşatıyor karakterleri. Oyun bittikten sonra seyircisinin alkışlamak için bile önce nefes alacağı bu oyun sizi çok şaşırtacak.

Oyun saat 20.00’da Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

SİNEMALAR

“DURGUN SU”

Tom McCarthy’nin yönettiği; Matt Damon, Abigail Breslin, Camille Cottin, Deanna Dunagan ve Robert Peters’ın rol aldığı “Durgun Su” Türk izleyicisi ile buluşacak. Başrolünü Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu Matt Damon’ın üstlendiği film, Marsilya’da okuyan kızı Allison’ın, işlemediğini iddia ettiği bir cinayetin zanlısı olarak tutuklanması sonucu kızını hapisten çıkarmak adına soluğu Fransa’da alan bir babanın hikayesini anlatıyor.

“KARA KUTU”

Pierre Niney, Lou de Laage, Andre Dussollier ve Olivier Rabourdin’in rol aldığı “Kara Kutu” gerilim meraklılarının ilgisini çekmeye aday. Yann Gozlan’ın yönetmenliğindeki film, yeni bir uçağın içerisinde yer aldığı ölümcül bir kazanın arkasındaki sır perdesini aralamaya çalışan genç ve yetenekli bir kara kutu analistinin hayatını odağına alıyor.

SERGİLER

“NE YERDEYİM NE GÖKTE”

Anna Laudel, sanatçı Ramazan Can’ın “Ne Yerdeyim, Ne Gökte” isimli kapsamlı kişisel sergisine 09 Eylül-18 Kasım 2021 tarihleri arasında yeni galeri mekanında ev sahipliği yapıyor. Anna Laudel’in Kazancı Yokuşu’ndaki yeni galeri mekânında gerçekleşecek ilk sergi olan “Ne Yerdeyim, Ne Gökte”, sanatçının son 7 yıl içerisinde farklı materyallerle ürettiği eserleri bir araya getiriyor.

Ramazan Can’ın 2018’de yine Anna Laudel’de gerçekleşen “Evvel Zaman İşi” sergisinin devamı niteliğinde olan “Ne Yerdeyim, Ne Gökte”, yörüklerin yaşadığı bölgede, kendi belleğinde yer etmiş anılarının peşine düşen Ramazan Can’ın yıllar içindeki serüvenini izleyici ile buluşturuyor.

Konmak eylemini kuşlarla özdeşleştiren sanatçı, yörüklerin göç etmeye devam ettikleri müddetçe bir kuş kadar özgür olduklarına ancak uygulanan iskân politikaları neticesinde bu özgürlüklerinin ellerinden alındığına vurgu yapıyor ve günümüzde ne yere ne de göğe sığdırılamayan yörükleri bizlere aktarabilmek için kendi belleğindeki anılarını, geçmişle bugün arasında köprü vazifesi gören eserlerinde yansıtıyor. Sergi aynı zamanda ismiyle de yörükleri tanımlamak için kullanılan konmak ve göçmek eylemlerine gönderme yapıyor.

Galerinin iki katında, farklı materyallerle üretilmiş eserlerin yer aldığı sergi sanatçının bakış açısından Göçebelik, Şamanizm ve Kimlik Konuları ve Temellük (sanatı kendine mal etme) temaları etrafında üç bölümden oluşuyor.

“ETKİLEŞİMLER”

İstanbul Modern, koleksiyonundan oluşturduğu yeni süreli sergisi “Etkileşimler” ile sanatçıların yapıtlarıyla atıfta bulunduğu ve ilham aldığı plastik sanatlar, mimari, edebiyat, müzik ve sinema alanından çeşitli konu ve isimlere odaklanıyor. Bu ortak başlıkların etrafında konumlanan sergi, sanatçıların ilham kaynaklarını, ilgi ve meraklarını yansıttığı gibi, aynı zamanda sanatın dalları arasındaki göndermeleri işaret ediyor. Bu kapsamda sanatçıların üretimlerini biçimlendiren esin kaynaklarının neler olabileceğini ele alan sergi, sanatçıların hangi düşüncelerden, sorulardan yola çıktıklarına da bakıyor. Sanatçıların kendi beden ve zihinlerinin, üretimlerinin nasıl bir parçası olabileceğini, diğer sanat dallarının yapıtlarında yer alma biçimlerini inceliyor ve başka sanatçıların onlar üzerindeki etkilerinin neler olabileceğine dair çeşitli konuları irdeliyor.

Sanatın görsel, yazınsal ve performansa dayalı ifade biçiminin plastik sanatlardaki etkilerini ele alan “Etkileşimler” adlı sergi, Edvard Munch, Louise Bourgeois, Bertolt Brecht, Arthur Rimbaud, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi sanatçıları; Yerebatan Sarnıcı gibi yapı ve anime filmlere kadar farklı başlıkları bir araya getiriyor. Sanatçıların kendilerine, başka sanatçılara ve diğer sanat dallarına atıfta bulunan yapıtlara yer veren sergi, izleyiciyi sanatçıların fikirlerini ortaya çıkarma sürecindeki ilham kaynaklarını görmeye davet ediyor.

Sanatçılar: Haluk Akakçe, Ramazan Bayrakoğlu, İpek Duben, İnci Eviner, Leyla Gediz, Hayal İncedoğan, Bengü Karaduman, Azade Köker, Guillermo Kuitca, Mahmoud Obaidi, Şener Özmen, Thomas Ruff, Sarkis, Matt Saunders.