Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Duman, saat 21.15’te İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi-Yenikapı’da sahne alacak.

* Nazan Öncel, saat 21.00’da Maximum Uniq Açıkhava’da sahne alacak.

* Kerem Görsev, saat 22.00’da Zai Yaşam’da sahne alacak.

* Cem Adrian, saat 21.15’te Hayal Kahvesi Balıkesir’de sahne alacak.

* Şevval Sam, saat 21.00’da Fişekhane Deniz Sahne’de sahne alacak.

* Mirkelam, saat 21.00’da Dorock XL Kadıköy’de sahne alacak.

* Manga ve Fatma Turgut, saat 20.00’da Ooze Venue’de sahne alacak.

* Melek Mosso, saat 21.00’da Jolly Joker Vadistanbul’da sahne alacak.

* Sagopa Kajmer, saat 21.00’da Bursa Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

TİYATROLAR

“CELİLE (NAZIM HİKMET’İN ANNESİ)”

Kadıköy Halk Tiyatrosu’nun yeni sezon oyunu “Celile (Nazım Hikmet’in Annesi)” seyirciyle buluşuyor. Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisi Celile’nin hayatı, ilk kez tiyatro sahnesinde. 

Saray soylusu olarak başlayan, Galata Köprüsü’nde açlık grevine uzanan; şaşalı olduğu kadar, mücadele dolu bir hayat…

Osmanlı’nın son yıllarında yasak aşkı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında oğlunun yaşamı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile konuşulan güçlü ve cesur bir kadın.

Resimlerini insanlara verirken; “Bunu yatak odasına değil salona asın lütfen” diye tembih eden, Osmanlı’nın ilk kadın nü ressamı.

Yahya Kemal de Nazım Hikmet de Büyükada’daydı. İkisi de aynı kadına sevdalıydı; Celile!

Toplumsal gerçekçi oyunlar sahnelemeyi tercih eden Kadıköy Halk Tiyatrosu’ndan yine hafızalardan çıkmayacak bir performans…  Müzikle, şiirle, resimle bezenmiş bu tek kişilik biyografide hem tarihi yolculuğa çıkacak hem de bir kadının genç kızlığından ihtiyarlığına dek nefes kesen yaşamına tanık olacaksınız.

Ali Yalçıner’in yazıp yönettiği oyunun başrolünde Ayşegül Yalçıner rol alıyor. Oyun saat 20.00’da Şişli Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

“BABAMI KİM ÖLDÜRDÜ?”

Babamı Kim Öldürdü oyunu, Fransa’nın genç yazarlarından olan Edouard Louis’in roman üçlemesinin son romanından oyunlaştırıldı. İşçi sınıfı ailesinde yaşadıklarından yola çıkarak romanlarında ırkçılık, sömürü, cinsiyetçilik, ekonomik bunalım, nefret suçu, ayrımcılık temalarını işleyen yazar bu son romanında da benzer temalar üzerinden babasıyla ilişkisi üzerine yoğunlaşıyor. Bir işçi olan babasının erkeklik, işçilik, aile gibi olgulara yaklaşımını ve bu yaklaşımındaki açmazların fark edilmesini sağlıyor. İşçiliği değişmez bir kader gibi giyinen babası, geçirdiği iş kazası sonucunda yatalak kalır. Edouard bunun sorumlusu olarak devleti görür ve babasının başına gelen felaketten devleti sorumlu tutar.  Edouard Louis’in yazdığı oyunu Ayberk Erkay Türkçeye çevirdi, Kemal Aydoğan yönetti. Onur Ünsal’ın oynayacağı tek kişilik oyunun müziklerini Dengin Ceyhan, Sahne Tasarımını Cansu Aslan, Görsel Tasarımını Fidel Kılıç, Işık Tasarımını İrfan Varlı yaptı. Oyun fotoğrafları Orçun Kaya tarafından çekildi.

Oyun saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenecek.

SİNEMALAR

“ÇOK SATANLAR”

Lina Roessler’ın yönettiği “Çok Satanlar”; babasının butik yayınevini devralan bir kadının, zamanında yayınevine ün getirmiş olan ve şimdilerde inzivaya çekilmiş olan yazar Harris Shaw’un sözleşme gereği kendilerine bir kitap borcu olduğunu fark etmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Senaryosu Anthony Grieco imzası taşıyan filmin başrollerinde Aubrey Plaza, Cary Elwes, Michael Caine, Scott Speedman ve Ellen Wong oynuyor.

“İNSANLAR İKİYE AYRILIR”

Burcu Biricik, Pınar Deniz, Aras Aydın, Başak Daşman ve Erdem Akakçe’nin başrollerinde oynadığı “İnsanlar İkiye Ayrılır”; bankaların çeşitli sebeplerden peşine düşemedikleri borçları satın alıp, tahsil etmeyi kendine misyon edinmiş bir şirkette çalışan Duygu ve Bahadır’ın yollarının Ceren’le kesişmesiyle değişen hikayelerini anlatıyor. Yönetmenliğini Tunç Şahin’in üstlendiği dram türündeki yapımın görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber yaptı. İlk filmi “Karışık Kaset”le tanınan Tunç Şahin’in proje tasarımını ve senaristliğini üstlendiği, aynı zamanda da yönetmen koltuğuna oturduğu “İnsanlar İkiye Ayrılır”, BluTV’nin dikkat çeken orijinal yapımlarından “7YÜZ”ün dünyasından yola çıkılarak hayata geçirildi.

SERGİLER

“YÜZLEŞME”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni konuk ediyor. Bu sene 25. yılını kutlayan fakültenin Plastik Sanatlar ve Resim, Grafik Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarımı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tiyatro, Sanat ve Kültür Yönetimi bölümlerinde üretilen çalışmalardan bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturan “Yüzleşme” sergisi, sanat ve tasarımın günümüz dünyasıyla ilişkisini sorguluyor. Doğa-kent ve birey-toplum arasındaki ilişkileri tartışmaya açan sergi, Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca projelendirilerek, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marcus Graf’ın küratörlüğünde hazırlandı.

Alışılagelmiş öğrenci ve mezun sergisi anlayışını aşma hedefiyle çok katmanlı bir forum şeklinde kurgulanan Yüzleşme, sanat ve tasarımın ontolojik varlığına dair konuları eleştirel bir bakışla ele alıyor. Sergi doğa, şehir, birey, toplum ve soyutlama kavramlarına gönderme yapan beş tematik bölümden oluşuyor. Katılımcılar, öğrencisi oldukları bölüme göre ayrı ve bağımsız alanlarda değil, yapıtlarının kavramsal ve estetik özelliklerine göre bir arada yer alıyor.

“TEDBİR”

Arter koleksiyonundan bir araya getirilen bir seçki, Emre Baykal‘ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergisi Tedbir‘de izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı, sanat kurumu, sanat eseri ve izleyici arasındaki ilişkiler etrafında kurgulanan ve 11 sanatçının 13 eserinden oluşan sergi, pandeminin biçimlendirdiği sıra dışı bir dönemde tasarlanıp ziyarete açıldığından, başta sağlık alanında olmak üzere ekonomi, güvenlik, enerji gibi farklı bağlamlarda sıklıkla duyup kullanır olduğumuz “tedbir” sözcüğünün açılımlarından esinleniyor. 20 Şubat 2022’ye kadar ziyaret edebileceğiniz sergide, Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon ve Nasan Tur gibi, birçoğuyla daha önce Arter sergilerinde tanıştığımız ya da buluştuğumuz sanatçıların işlerini görebilirsiniz.