Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Carlo Lomanto, saat 21.00’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne alacak.

* Duman, saat 21.00’da Hayal Kahvesi Trabzon’da sahne alacak.

* Mabel Matiz, saat 21.15’te İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi’nde sahne alacak.

* Grub Abdal, saat 21.15’te Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sahne alacak.

* Şevval Sam, saat 21.15’te Antalya Açıkhava’da sahne alacak.

* Jehan Barbur, saat 22.00’da Zai Yaşam’da sahne alacak.

* Fatma Turgut, saat 21.00’da Mask Beach’te sahne alacak.

* Rubato, saat 21.00’da The Cube Performance Hall’de sahne alacak.

* Sertap Erener, saat 21.15’te Bursa Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

AW279813

TİYATROLAR

“BEN ANADOLU”

“Ana Tanrıça Kübele doğdu ilk önce ve ondan doğan kızları nesilden nesile çoğaldılar, beslediler, öğrettiler, yönettiler Anadolu’yu.”

İlmek ilmek örüyor yazar bu kadınların öykülerini, anlatıyor bize belki de hiç bilmediğimiz hikâyelerini…  Nihayet “Ben Anadolu” oluyor. Türk Tiyatro’sunun en kıymetli yazarlarından biri olan Güngör Dilmen’in kaleminden dökülüyor.

“Yıldız Kenter” ile bütünleşmiş bu şahane oyun, şimdi öğrencisi “Ayça Bingöl” ün muhteşem yorumuyla sahnede.

Görkem Yeltan’ın yönetmenliğini üstelendiği oyun saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenecek.

“PETER PAN SENDROMU”

Süper Kahraman, Rock Star, Komedyen veya Film Yıldızı olma hayalleriyle büyütülmüş, gençliğinin baharını okullarda harcamış ve bir anda hayatın acımasız yüzüyle karşılaşan iki insanın hayata ve birbirlerine tutunma çabasını konu edinen “Peter Pan Sendromu” çağdaş bir komedi oyunu.

Can İbrahim Atlığ’ın yönettiği oyunda Bengisu Becermen, Mehmet Göre, Sibel Kurt, Simge Gülhan rol alıyor.

Oyun saat 18.30’da Bursa Ördekli Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

SİNEMALAR

“BABA”

“En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Uyarlama Senaryo” olmak üzere Oscar’da iki dalda ödül alan bir Florian Zeller filmi “Baba”. Filmin başrolünde Anthony Hopkins, Olivia Colman, Imogen Poots, Rufus Sewell ve Olivia Williams yer alıyor. Filmde, yaşı ilerlemesi ve kızı Anne’nin ısrarlarına rağmen tek başına yaşamakta direnen Anthony’nin yaşlanma, demans gibi deneyimleri tecrübe edişini ele alıyor.

“ELMALAR”

Christos Nikou’nun yönettiği filmin başrollerinde Aris Servetalis, Sofifa Georgovassili, Anna_Kalaitzidou ile Argyris Bakirtzis’in yer alıyor. Dünyanın çeşitli yerlerindeki film festivallerinde çok sayıda ödüle layık görülen ve Yunanistan tarafından Oscar’a aday gösterilen yapımın konusu özetle şöyle: “Ani bellek yitimine sebep olan gizemli bir salgın, dünyayı etkisi altına almıştır. Aris, geçmişini hatırlamayan ve herhangi bir yakınına ulaşılamayan hastalara yeni birer kimlik kazandırma amaçlı program kapsamında tedavi görmeye başlar.”

SERGİLER

“OPUS II-FANTASİA”

Türkiye’de çağdaş sanatın öncülerinden Füsun Onur’un Arter Koleksiyonu’nda yer alan “Opus II-Fantasia” adlı yerleştirmesi, sanatçının pek çok yapıtında olduğu gibi müziksel referanslar taşır. Formu, mekânı, zamanı ve bunlar arasındaki ilişkileri sıra dışı bir malzeme çeşitliliğiyle araştırırken gündelik, öyküsel, hatta otobiyografik öğeleri de devreye sokan Onur, müziğe farklı duyuların dahil olduğu bir süreç olarak yaklaşır. Sanatçı bu yerleştirmesinde dört sıradan nesneyi müziğin mecrası ve unsurları olarak kullanıp, mekânı ve zamanı ritim ve varyasyonlar yoluyla yorumluyor.

“NEŞ’E ERDOK”

Türk resminin önde gelen temsilcilerinden Neş’e Erdok’un geçen son iki yıl içerisinde ürettiği yapıtlardan oluşan 35. kişisel sergisi, Yapı Kredi Bomontiada’da izleyicileriyle buluşuyor.

Erdok’un çoğunluğunu içinde bulunduğumuz pandemi süresince ürettiği eserlerden oluşan sergi, sanatçının tanıklığını merkeze alan bir günlük olarak karşımıza çıkıyor. Katıksız bir gözlemle yorumladığı gündelik hayattan portreler ile iç dünyasını yansıtan otoportrelerin yanı sıra son dönemde yaşanan Filistin, Moria Kampı yangını, sınırların açılması, koronavirüs, İzmir depremi gibi önemli toplumsal meseleler de Erdok’un konuları arasında yerini alıyor.