Ersoy İrşi

Konser, tiyatro, sinema, sergi… Bugün gidilebilecek etkinlikler, CRI Türk okuyucuları için derlendi.

KONSERLER

* Evgeny Grinko, saat 21.15’te Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Sertab Erener, saat 21.15’te Marmaris Amfi Tiyatro’da (Muğla) sahne alacak.

* Mabel Matiz, saat 21.15’te Datça Açıkhava Tiyatrosu’nda (Muğla) sahne alacak.

* Jülide Özçelik, saat 22.00’da Zai Yaşam’da (Muğla) sahne alacak.

* Bülent Ortaçgil, saat 21.00’da Hayal Kahvesi Atakent’te sahne alacak.

* Bulutsuzluk Özlemi, saat 21.00’da Dorock XL Kadıköy’de sahne alacak.

TİYATROLAR

ZENGİN MUTFAĞI

Şener Şen, Zengin Mutfağı’nda sahnelediği muhteşem performansıyla 17 Temmuz Cumartesi saat 21.00’da Maximum Uniq Açıkhava’da!

Zengin Mutfağı oyunu, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansıması.

Hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen köşk çalışanları da gözlerinin önünde gelişen olaylar karşısında kayıtsız kalamayacaktır. Toplumdaki değişimden her biri kendi payına düşeni alacaktır.  

Vasıf Öngören’in bu olayları eğlenceli bir biçimde aktardığı oyun, tiyatro sahnesinde defalarca yorumlanmış ve beyazperdeye de uyarlanmıştır. 1978 yılında ilk kez İstanbul Şehir Tiyatroları’nda bu oyunda aşçı Lütfü Usta’yı canlandıran Şener Şen, 40 yıl aradan sonra aynı rolde ve genç bir oyuncu kadrosuyla tekrar sahnede. Oyunun yönetmenliğini de Şener Şen ve Doğu Yaşar Akal yapıyor.

DANSIN RİTMİ

Dansın Ritmi gösterisinde Osmanlı Saray dansları ve Anadolu’nun farklı bölgelerinin dansları, oryantal danslar ve ritim show ile harmanlanarak çağdaş bir koreografi ile sunuluyor. 

Bu dinamik dans gösterisi 360 derece görsel efektler altında ve muhteşem kostümler ile birlikte tarihi atmosferde izleyenleri büyülüyor. Ayrıca fuaye alanında bulunan “Dervish Experience” sergisi program öncesinde gezilebilir.

Gösteri saat 21.00’da Hodjapasha Gösteri ve Etkinlik Merkezi’nde izlenebilir

SİNEMALAR

PROTESTO

Protesto, şiddetli bir isyanda rol alan 3 gencin hikâyesini anlatıyor. Paris’in gettolarında hararetli saatler yaşanmaktadır. Grup halinde dolaşan yerel gençlerle, çevreyi kuşatan polisler arasında nefret dolu bakışlardan oluşan bir gerilim vardır. Mahallenin gençlerinden Abdel, polis soruşturması sırasında şiddete uğradığı için hastanede ölüm döşeğinde yatmaktadır. Gencin arkadaşları ise başıboş dolaşmaktadırlar. İçlerinden Vinz, Abdel’in ölmesi durumunda bir polis vurmaya ant içer…

Mathieu Kassovitz yönettiği filmde Vincent Cassel, Hubert Koundé, Saïd Taghmaoui rol alıyor.

DİLSİZ

Sami, küçük bir evde yaşayan yalnız bir adamdır. Geçimini duvar ressamlığı yaparak sağlayan Sami, bir gün babaannesinin vefat haberini alır. Genç adama babaannesinden bir sandık miras kalmıştır ve sandığın içi hat sanatıyla ilgili malzemelerle doludur. Sami’nin hayatı, babaannesinden kendisine kalan hat sanatı malzemelerinden kurtulmaya çalışırken, Selma adında bir kadın ile tanışmasıyla bambaşka bir hâl alır. Selma, eskiden hat sanatıyla ilgilenmiş bir kadındır ve Sami genç kadının kendisini yönlendirmesi sayesinde hat sanatı ile ilgilenmeye başlar. Bu sırada eski kuşak, yetenekli ve zor bir hattat olan Eşref Efendi’den de destek alan Sami, bir süre sonra Selma ve Eşref Efendi arasında sıkışıp kalır. İçinde kaldığı durum, Sami’yi zorlu bir serüvenin içine sürükler.

Murat Pay’ın yönettiği filmde Ozan Çelik, Mim Kemal Öke ve Vildan Atasever rol alıyor

SERGİLER

TEDBİR

Arter Koleksiyonu‘ndan bir araya getirilen yeni bir seçki, Emre Baykal‘ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergisi Tedbir‘de izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı, sanat kurumu, sanat eseri ve izleyici arasındaki ilişkiler etrafında kurgulanan ve 11 sanatçının 13 eserinden oluşan sergi, pandeminin biçimlendirdiği sıra dışı bir dönemde tasarlanıp ziyarete açıldığından, başta sağlık alanında olmak üzere ekonomi, güvenlik, enerji gibi farklı bağlamlarda sıklıkla duyup kullanır olduğumuz “tedbir” sözcüğünün açılımlarından esinleniyor.

Sergide, Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon ve Nasan Tur gibi, Arter sergilerinde sıkça yer alan sanatçıların işleri yer alıyor.

PARALLEL UNİVERSE

Van Gogh’un ya da Osman Hamdi Bey’in eserlerinin içinde dolaşmak, Göbeklitepe’ye bambaşka bir bakış açısıyla bakmaya ne dersiniz? Şu ana kadar 50’den fazla şehir ve ülkede, bilim-sanat-teknoloji ekseninde sanat yerleştirmelerini milyonlarla buluşturan ödüllü Ouchhh Stüdyo‘nun eserleri, şimdi de Türkiye’de, Ataşehir’deki DasDas‘ta sergileniyor. Stüdyonun DasDas’a özel olarak ürettiği, yapay zekâ ve veri eserlerinden oluşan Parallel Universe sergisinde  “Yapay Zekâ Van Gogh Veri Boyama Deneyimi“, “Şiirsel Yapay Zekâ“, “Göbeklitepe Mimari Veri” ve “Osman Hamdi Bey Eserleri” başlıklı üzere dört eser ve dört deneyim sanatseverlerle buluşuyor.