Ersoy İrşi

Bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri okurlarımız için derledik.

KONSERLER

*  Duende Flamenco feat. Bilgin Canaz feat. Cristina Benitez, saat 20.00’da Ankara CerModern’de sahne alacak.

* Kerem Görsev Trio eşliğinde SUNRISE (1927) Sessiz Film Gösterimi, saat 22.00’da Zai Yaşam’da.

* Cem Adrian, saat 21.00’da Selçuklu Kongre Merkezi Açıkhava Sahnesi’nde sahne alacak.

* Melek Mosso, saat 21.00’da Çukurova Üniversitesi Açıkhava Amfi Tiyatro’da sahne alacak.

* Hülya Süer, saat 18.30’da Şişli Habitat Parkı’nda sahne alacak.

* Birsen Tezer, Jehan Barbur, Möe ve Kıtes saat 15.00’dan itibaren Urla Caz Festivali’nde sahne alacak.

TİYATROLAR

“SAİT FAİK-BİR İNSANI SEVMEKLE BAŞLAR HER ŞEY”

Burgazada gecelerinden, İstanbul gecelerine, Sait’in peşinde Sotiri, kalbinde sevgilisi Eleni, yanı başında Orhan Veli, düşlerinde Panço, elinde kalem kâğıt, ayaklarının dibinde kum, balık, martı ve gözlerinde insan sevgisi… Kara Kutu oyuncularıyla bir kez daha seyirciyle buluşuyor Sait Faik.

Jale Sancak’ın oyunlaştırdığı Egemen Sancak’ın yönettiği ve oynadığı oyunun başrollerinde Canberk Erbaş ve Cenk Bursalı da rol alıyor.

Oyun saat 20.00’da Aya Nikola Çay Bahçesi’nde sahnelenecek.

“BİR GARİP ORHAN VELİ”

Orhan Veli, şiirleri ile umudu yükleyen, yaşama sevincini hissettiren, İstanbul’a sevdalı, ideallerinin, tutkularının peşinde koşan, 36 yıllık hayatına muazzam eserler sığdıran, bu topraklardan geçtiği için şükran duyduğumuz bir şair.

Murathan Mungan’ın yazdığı Murat Sarı’nın yönettiği oyun Reha Özcan tarafından sahneleniyor.

Oyun saat 20.00’da Watergarden Performans Merkezi’nde sahnelenecek.

SİNEMALAR

“MİNARİ”

Altı dalda aday olduğu 93. Akademi Ödülleri’nden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ile dönen “Minari”, Güney Koreli göçmen Yi ailesinin 1980’ler Amerika’sında yeni bir hayat kurma hikâyesini anlatıyor. Güçlü dramatik yapısıyla daha önceki benzerleri arasından sıyrılıp fark yarattığı yorumları yapılan “Minari”, aynı zamanda Yabancı Dilde En İyi Film Altın Küre Ödülü’nü kazandı. Lee Isaac Chung’un kendi çocukluğundan esinlenerek yazıp yönettiği filmin başrollerinde Burning, Okja ve The Walking Dead’den tanıdığımız Steven Yeun’a Yeri Han, Noel Cho ve minik yıldız Alan S. Kim eşlik ediyor.

Film saat 21.00’da Fişekhane Açık Hava’da gösterilecek.

“İKİ AŞIĞIN ÖLÜMÜ”

“İki Aşığın Ölümü”, ayrılık kararı alan bir çiftin hayatına odaklanıyor. David, karısı ile boşanma aşamasında olan bir adamdır. Ayrılık kararı almış olsalar da David altı kişilik ailesini umutsuzca bir arada tutmaya çalışır. Bu sırada David ve karısı, artık başka insanlarla görüşebileceklerine dair bir anlaşmaya varır. Teoride bu düşünceyi kabul eden David, karısının yeni ilişkisine karşı bir mücadeleye girişir.

Robert Machoian’ın yönettiği filmde Clayne Crawford, Sepideh Moafi, Chris Coy rol alıyor.

SERGİLER

“KOLEKSİYON SERGİSİ”

İstanbul Modern’in Beyoğlu’ndaki geçici mekânında gerçekleştirdiği bu son koleksiyon sergisi, müze koleksiyonunu oluşturan üç önemli yönelimi bir araya getiriyor. 3. katta 1950 sonrası Türkiye sanat ortamındaki soyut ve figüratif resmin gelişimi, kronolojik bir akış içerisinde, ikonik örnekler üzerinden sunuluyor. İlk bölüm, geometrik ve lirik bir yaklaşım ekseninde temellenen soyut resmin Anadolu ve İslam kültüründen beslenen görsel ve düşünsel etkilerini görünür kılıyor. Devamında yer alan ikinci bölüm ise figüratif resmin toplumsal gerçekçi örneklerinden 1970’li yılların Yeni Figüratif yaklaşımlarına ve 1980’li yılların dışavurumcu ve kavramsal örneklerine uzanıyor.

2. kat ise çağdaş sanat dünyasının doğa ve çevre üzerinden şekillenen farklı yapıtlarını bir araya getiriyor. Resim, heykel, video, yerleştirme, fotoğraf gibi farklı disiplinlerde doğanın kültürel yansımalarının izini süren, çevre sorunlarına duyarlı sanatçıların yakın dönemde üretilmiş çalışmalarına odaklanıyor. Bu seçim ve sergileme doğanın yitimine, kaynakların tükenmesine ve çevre sorunlarının önlenemez artışına dikkat çekmek isteyen bir yaklaşımla, farklı kuşaklardan sanatçıları bir araya getiriyor.

Sergide işleri yer alan sanatçılar şöyle: Kuzgun Acar, Haluk Akakçe, Erol Akyavaş, Tomur Atagök, Alper Aydın, Barbara – Zafer Baran, Bedri Baykam, Cihat Burak, Ergin Çavuşoğlu, Nejad Melih Devrim, Latifa Echakhch, Abidin Elderoğlu, Ahmet Elhan, Tayfun Erdoğmuş, Neş’e Edok, Nusret Nurdan Eren, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Kamil Fırat, Mehmet Güleryüz, Neşet Günal, Balkan Naci İslimyeli, İhsan Cemal Karaburçak, Komet, Orhan Peker, Ziya Tacir, Canan Tolon, F. Tülin, Ömer Uluç, Pae White, Fahrelnissa Zeid, :mentalKLINIK.

“DÖRT VEYA KAOTİK KENTLERİN ÇÖZÜLMÜŞ SESSİZLİĞİ”

Kent ve geometri arasındaki yakın ilişkiyi güçlü estetik görüsü ve deneysel yaklaşımıyla yorumlayan Ali Bilge Akkaya, dördüncü kişisel sergisi “Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği” ile üretimiyle ilgili yeni bir sanatsal döneme işaret ediyor ve fotoğrafla plastik sanatlar arasında bir diyalog yaratıyor. Fotoğraflarında mekân ve insan ilişkisindeki mükemmel karşılaşmalara odaklanan sanatçı, deneysel müdahalelerde bulunduğu fotoğraflar, video ve heykel gibi farklı araçlarla kendi sanat pratiğine dair dönüşümü izleyiciyle paylaşıyor.