Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Luiza Zan, saat 21.00’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne alacak.

* Mor ve Ötesi, saat 21.00’da Fişekhane Deniz Sahne’de sahne alacak.

* Ezgi’nin Günlüğü, saat 21.00’da Chya Performance Hall’de sahne alacak.

* Grub Abdal, saat 20.00’da Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahne alacak.

* Haluk Levent, saat 20.00’da Tekirdağ Lupars Bahçe’de sahne alacak.

* Funda Arar, saat 21.00’da GAÜN Mâvera KSM-Açıkhava Sahnesi’nde sahne alacak.

* Erol Evgin, saat 20.30’da Atılım Üniversitesi Amfi Tiyatro’da sahne alacak.

TİYATROLAR

“BİR BABA HAMLET”

Sebastian Seidel’in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine de göz kırpan “Bir Baba Hamlet”, tiyatro yapma aşkının baş döndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor. Oyunda Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın… Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e dönüşür.

Şevket Çoruh ve Günay Karacaoğlu’nun rol aldığı oyun saat 21.00’da Turkcell Vadi’de sahnelenecek.

“TED BUNDY”

1974-1978 yılları arasında resmi makamların ispatlayabildiği cinayet ve tecavüz sayısı 36. Fakat bunlar sadece kanıtlanmış olanlar… 1978 yılında hapishaneden ikinci kaçışından sonra tekrar yakalanan ve 10 yıl boyunca masum olduğunu söyleyen bir katil. 11 yıl boyunca anlamsız bir reddediş…

Sonra anlamsızca bir kabul ediş ve mahkûm oluş!

Cinayet ve tecavüzden sanık ve mahkûm seri katil Theodore Robert Bundy’nin hayattaki son 53 dakikası…

Kosta Kortidis’in yazdığı Sinan Pekinton’un yönettiği oyunda Serkan Melikoğlu, Esat Tanrıverdi rol alıyor. Oyun saat 20.00’da Çankaya Sahne’de sahnelenecek.

SİNEMALAR

“LOUVRE MÜZESİ’NDE BİR GECE: LEONARDO DA VINCI”

“En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Uyarlama Senaryo” olmak üzere Oscar’da iki dalda ödül alan bir Florian Zeller filmi “Baba”. Filmin başrolünde Anthony Hopkins, Olivia Colman, Imogen Poots, Rufus Sewell ve Olivia Williams yer alıyor. Filmde, yaşı ilerlemesi ve kızı Anne’nin ısrarlarına rağmen tek başına yaşamakta direnen Anthony’nin yaşlanma, demans gibi deneyimleri tecrübe edişini ele alıyor.

“BİR NEFES DAHA”

Nisan Dağ’ın ikinci uzun metraj filmi “Bir Nefes Daha”, İstanbul’un bir mahallesinde birinde yaşayan genç bir rapçinin, müzik hayallerine koşarken bir yandan da bağımlılığa karşı verdiği savaşı anlatıyor.

Filmin oyuncuları arasında Oktay Çubuk, Hayal Köseoğlu, Ushan Çakır, Eren Çiğdem ve Ayris Alptekin yer alıyor.

SERGİLER

“DÖRT VEYA KAOTİK KENTLERİN ÇÖZÜLMÜŞ SESSİZLİĞİ”

Kentin dokusundan ve geometrisinden, mimariden ilham alan sanat eserleri sizi de etkiliyor mu? Kent ve geometri arasındaki yakın ilişkiyi güçlü estetik görüsü ve deneysel yaklaşımıyla yorumlayan Ali Bilge Akkaya, dördüncü kişisel sergisi Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği ile üretimiyle ilgili yeni bir sanatsal döneme işaret ediyor ve fotoğrafla plastik sanatlar arasında bir diyalog yaratıyor. Fotoğraflarında mekân ve insan ilişkisindeki mükemmel karşılaşmalara odaklanan sanatçı, deneysel müdahalelerde bulunduğu fotoğraflar, video ve heykel gibi farklı araçlarla kendi sanat pratiğine dair dönüşümü izleyiciyle paylaşıyor.

Sergi, Karaköy Juma’da yer alan galeri mekânında görülebilir.

“İKLİMCİL: MEVSİMLER SÜRÜKLENİRKEN”

İnsan faaliyetleri iklimleri değiştirirken nasıl beslenilmesi gerektiğini inceleyen İklimcil: Mevsimler Sürüklenirken, hem bir sergi hem de iş birliklerine dayalı bir kamu programı olarak SALT Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor. Londra merkezli Cooking Sections’ın bu proje için ürettiği beş işten meydana gelen sergi, belirmekte olan yeni mevsimleri özellikleriyle görünür kılmaya yönelik seçili vaka araştırmalarını bir araya getiriyor.