Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Candan Erçetin, saat 20.30’da Atılım Üniversitesi Amfi Tiyatro’da sahne alacak.

* Selda Bağcan, saat 21.00’da Armada AVM Açıkhava’da sahne alacak.

* Ceza, saat 21.15’te İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi – Yenikapı’da sahne alacak.

* Sertab Erener, saat 21.00’da Fişekhane Deniz Sahne’de sahne alacak.

* Cengiz Özkan, saat 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sahne alacak.

* Karsu, saat 20.30’da Akra Hotels Antalya’da sahne alacak.

* Nazan Öncel, saat 21.00’da Moda Kayıkhane’de sahne alacak.

* Levent Yüksel, saat 21.15’te Bursa Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

TİYATROLAR

“CHE’NİN VEDASI”

‘’Ben Ernesto de la Serna

Büyük ve kirli düzene açtığımız bir savaştı bizimkisi. Eşitlik ve Özgürlüktü istediğimiz; tüm insanlar için! Ve bu yolda çıktık yürüyüşümüze, bütün gücümüzle…’’

Kumbara Görsel Sanatlar tiyatrosunun yapımını üstlendiği ve dünyada ilk defa tek kişilik performans olarak Che Guevara’nın son 24 saatini ve hayatını konu alan Che’nin Vedası isimli tiyatro oyunu seyirciyle buluşuyor.

Vural Bingöl’ün yazıp oynadığı oyunun yönetmenliğini Arzu Bingöl yapıyor. Oyun saat 21.00’da Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

“BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ”

Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan “Bir Delinin Hatıra Defteri” 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak.

Genco Erkal’ın uyarladığı, yönettiği ve oynadığı oyun saat 21.00’da PanoraPark’ta sahnelenecek.

SİNEMALAR

“İYİ OLAN KAZANSIN”

Tim Hill’in yönettiği “İyi Olan Kazansın” adlı film, eşini kaybettikten sonra kızının evine taşınan Ed ile evlerinin düzeninin değişmesinden hoşlanmayan torunu Peter arasındaki çekişmeyi anlatıyor. Komedi ve aile türlerinin bir araya geldiği filmde Robert De Niro, Uma Thurman, Christopher Walken, Oakes Fegley ve Jane Seymour rol alıyor.

“GÖLGELER İÇİNDE”

Erdem Tepegöz’ün yönettiği ve Numan Acar, Vedat Erincin, Ahmet Melih Yılmaz ile Emrullah Çakay’ın oynadığı “Gölgeler İçinde” filmi bilim kurgu meraklılarının ilgisini çekmeye aday. Yönetmenin Gürcistan’da bir maden kasabasında 5 haftada çektiği bağımsız bilim kurgu filmi, distopik bir dünyaya kuşkucu bakışlarla yaklaşıyor. Zamansız ve mekânsız bir hikâyeyi sinemaseverlerle buluşturan yapım, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrika bölgesinde, emirlere ve kameraların takibine boyun eğerek köle gibi çalışan işçileri ele alıyor.

SERGİLER

“MÜHÜR”

Burcu Erden’in üçüncü kişisel sergisi Mühür, Art On İstanbul’da izlenebilir. Sanatçının heykel üretimindeki malzeme ve teknik geleneklerden yola çıkarak heykelin görünürlüğüne ilişkin problemleri araştırdığı sergisi “Mühür”de, mermer silindirler, seramik rölyefler ve polyester heykeller bir arada sunuluyor.

Burcu Erden, serginin kavramsal çerçevesini, antik dünyadaki görsel anlatım nesnelerinin yerleştirme sorunsalı etrafında kuruyor. Nesnelerin nereye konulduğu, neden oraya konulduğu, ne amaçla üretildiği, formlarının nasıl tasarlandığı gibi sorular ve sanatçının kendi heykelinin esasına dair yaptığı karşılaştırmalar, serginin düşünsel arka planını oluşturuyor

“PARALLEL UNIVERSE”

50’den fazla şehir ve ülkede, bilim-sanat-teknoloji ekseninde sanat yerleştirmelerini milyonlarla buluşturan ödüllü Ouchhh Stüdyo’nun eserleri, şimdi de Türkiye’de, Ataşehir’deki DasDas‘ta sergileniyor. Stüdyonun DasDas’a özel olarak ürettiği, yapay zekâ ve veri eserlerinden oluşan Parallel Universe sergisinde sizi “Yapay Zekâ Van Gogh Veri Boyama Deneyimi”, “Şiirsel Yapay Zekâ”, “Göbeklitepe Mimari Veri” ve “Osman Hamdi Bey Eserleri” başlıklı üzere dört eser ve dört deneyim bekliyor.