Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Erol Evgin, saat 21.00’da Altınoluk Amfitiyatro’da sahne alacak.

* Meltem Ege&Ankara Jazz Trio saat 20.00’da Ankara Cer Modern’de sahne alacak.

* Sagopa Kajmer, saat 21.00’da Maximum Uniq Açıkhava’da sahne alacak.

* Pentagram, saat 19.00’da KüçükÇiftlik Park’ta sahne alacak.

* Can Gox, saat 20.00’da Hayal Kahvesi Ankara’da sahne alacak.

* Cem Adrian, saat 20.00’da IF Performance Hall Beşiktaş’ta sahne alacak.

* Redd, saat 20.00’da Dorock XL Kadıköy’de sahne alacak.

TİYATROLAR

“MAĞRUR FİL ÖLÜLERİ”

Semaver Kumpanya’nın sözünü dolandırmadan söylediği oyunu “Mağrur Fil Ölüleri”, akıcı rejisi ve temposu düşmeyen oyunculuklarıyla izleyenleri nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. 1969’u 1970’e bağlayan yılbaşı günü, Belkıs dışarı çıkmak konusunda Cahit’i ikna etmeye çalışırken eve içinde ne olduğu ve kimin gönderdiği bilinmeyen bir kutu getirilir. Bu gizemli kutuyu açmak ise giderek çift için heyecanlı bir oyuna dönüşür. Dönemi yansıtan nostaljik dekorun, özenle seçilmiş döneme dair müziklerin, yağmurlu bir akşama uygun ışığın ve doğal oyunculukların keyfini alacak olan izleyiciler neşeli bir zaman yolculuğuna çıkacaklar. Yine de ıslak gözlerle terk edecekler oyunu.

Hakan Tabakan’ın yazdığı oyunu Volkan M. Sarıöz yönetiyor. Oyunda Sarp Aydınoğlu, Sezin Bozacı, Caner Coşkun, Uğur Senkeri rol alıyor. Oyun saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenecek.

“BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ”

Nikolay Gogol’un yazdığı bir şizofrenin iç dünyasının anlatıldığı “Bir Delinin Hatıra Defteri” oyunu Metin Zakoğlu izleyicilerle buluşuyor. 90 dakikalık oyun bu akşam saat 20.00’deaAnkara Yeni Sahne’de sahnelenecek.

SİNEMALAR

“MAİNSTREAM”

Filmde Hollywood’da bir komedi kulübünde arkadaşı ve zaman zaman sevgilisi olan Jake ile birlikte çalışan Frankie, günümüz toplumunun neye değer verdiğini sorgulamaya başlar. Gizemli Link ile karşılaşması, onun ticaret karşıtı söylemlerini videoya çekmesi için ilham olur. Jake’in önderliğinde bu aykırı üçlü hızla internet yıldızlığına terfi eder. Fakat menajerleri Mark daha fazla para kazanmalarını talep etmeye ve Link bir zamanlar eleştirdiği ne varsa ona dönüşmeye başlayınca Frankie tek bir soruyla karşı karşıya kalır: Yoksa o da yaratılmasına yardım ettiği canavara mı dönüşüyor?

Gia Coppola’nın yönettiği filmde Andrew Garfield, Maya Hawke (II), Nat Wolff rol alıyor.

SERGİLER

“GÜNDELİK YAŞAMIN ARKEOLOJİSİ”

Rezan Has Müzesi, “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisi ile ziyaretçilerini gündelik yaşamın M.Ö 6.500-M. S 1.300 yıllarını kapsayan 9 bin yıllık geçmişine kapı aralamaya davet ediyor. Rezan Has Müzesi Direktörü Ahu Has’ın düzenlemesiyle oluşturulan sergi yaklaşık 400 eseri kapsıyor.

Geçmişe kapı aralayan “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisi, Neolitik dönemden Selçukluya dek uzanan koleksiyonumuzdan özenle seçilerek tasarlandı. “Toprağın Mirası” sergisinin devamı niteliğinde olan sergi; Kayıp Dillerin Fısıldadıkları sergisine de göz kırparak gündelik yaşamın en önemli iletişim aracı olan dil ve yazının gelişimini gösteren eserlerle birlikte, gündelik hayatımızı şekillendiren nesneler aracılığıyla tarih boyunca gelişen ve değişen Anadolu kültüründen izler barındırıyor.

Sergide yer alan, bazen ‘çok farklı’ olarak nitelenen ve yitip gitmiş gibi görülen gelenek, alışkanlık, tavır, kültürün yansıması eserler; pek çok şey değişmiş ve gelişmiş gibi görünse de, çağlardır sürüp giden temel meselemizin ne kadar benzer olduğunu; sevincimizin, endişelerimizin, bilinmeze dair korkumuzun, ‘güzelleştirmeye’ merakımızın özünde aynı kaldığını sessizce, yalın bir dille bizlere hatırlatıyor.

“ÇEVREN / HORİZON”

Meliha Sözeri’nin ikinci kişisel sergisi “Çevren / Horizon” Bozlu Art Project’te izleyiciyle buluşuyor. Göz erimi, ufuk, yatayda olan, kayıp olan, yitirilen, ebedi olan ile insan gözünün ulaşabileceği sınırlara göre varoluş serginin çıkış noktasını oluşturuyor. Sergi, sanatsal üretim sürecini karantina hali ve kapat(ıl)ma eylemi ile ilişkilendiriyor. Sanat yapıtının aurasını sorgularken; sanatçının üretim mekânını karantina odaları ile özdeşleştiriyor.

Meliha Sözeri, yaşamın şeyleşmesi, özne ve nesne ilişkilerinin izleyicinin bakışıyla yerinden edilmesi ile ilgileniyor. Sergiye hâkim malzeme olan tel; varlık-yokluk eksenine yerleşiyor. Tel, parıltılı olanın ardında yer alan karanlık, hafif olanın ardındaki yük, dijital olanın ardından gelen zanaat, canlı olanın ardında bıraktığı atık ile bağ kurarken, şiirselliğin içerisinden çevreyi saran derin boşluğa işaret ediyor.