Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Cem Adrian, saat 21.30’da Ayvalık Amfitiyatro’da sahne alacak.

* Yeni Türkü, saat 21.00’da Hayal Kahvesi Trabzon’da sahne alacak.

* Ceylan Ertem, saat 19.30’da Leb-i Derya Çorlu’da sahne alacak.

* Yüksek Sadakat, saat 20.30’da Hayal Kahvesi Manisa’da sahne alacak.

* Levent Yüksel, saat 21.00’da Jolly Joker Alaçatı’da sahne alacak.

* Can Bonomo, saat 19.30’da IF Performance Hall Beşiktaş’ta sahne alacak.

* Sertab Erener, saat 21.15’te Alanya Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Mor ve Ötesi, saat 21.00’da Bodrum Antik Tiyatro’da sahne alacak.

TİYATROLAR

DON KİŞOT’UM BEN

“Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot, Bulgakov’ın dönemini yakalayan uyarlaması üzerinde yükselen yepyeni bir metinle bir defa daha düşüyor yollara.

Don Kişot Altın Çağ’ın, Sancho Panza Don Kişot’un izinde.

“Aşka Feda” diyen iki saf vicdan sürüklüyor peşinden gelenleri… Şarkılar, maskeler, kılık değiştirmeler, düellolar ve yel değirmenleri… Hikayeyi sorarsanız, bildiğimiz Don Kişot işte… Senor Quijano bir gün delirir, silahtarı Sancho Panza’yla maceradan maceraya koşar.

“Delilikte direndiğim için bilge oldum. Zalimlerin yönettiği bir dünyadansa deliliğin dünyasını tercih ettim ben, gerçek bilgelik delilikmiş sonradan gördüm, korkunun esaretinden bile kurtarıyor insanı. Don Kişot’um Ben!”

Delilik bulaşıcıdır derler. Uyan İspanya! Don Kişot’sun Sen!”

Emrah Eren’in yönettiği oyunda Ozan Güven, Günay Karacaoğlu, Nazlı Tosunoğlu, Ömür Arpacı, Serhan Ernak, Nur Erkul, Dilşad Bozyiğit, Diren Polatoğulları, Enis Aybar, İbrahim Aladağ, Tuğba Eskicioğlu, Kamran Velicanov rol alıyor.

Oyun saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenecek.

“ÜÇÜ BİR ARADA”

“Üçü Bir Arada” erkeklerin aşkla, kaderle ve erkeklikle imtihanının karanlık ve komik hikâyesi! Üç “yazık” adamın aşk, talih, kavga, ayrılık, aile ve arkadaşlık parantezinde kendileriyle ve geçmişleriyle yüzleşmesi… Bayram şekeri reklamlarındaki yaşlılara dönüşmeden hayatın bir ucundan tutmaya çalışanların ibretlik hikâyesi… 

“Üçü Bir Arada “aynı şeyi severken ayrışanların aynı şeyden nefret ederken birleşmesinin hikâyesi. Anne babalarla yaşanamayanların pişmanlığı mı büyüktür yoksa yaşananların öfkesi mi? İnsan yaşadıklarının kurbanı mıdır yoksa yaşayamadıklarının mı? Kendini sevmeyi beceremeyen bir başkasını sevebilir mi?

Yunus Emre Gümüş’ün yazdığı oyunda Cem Davran, Celil Nalçakan ve Onur Özaydın rol alıyor. Oyun saat 21.00’da KüçükÇiftlik Park’ta sahnelenecek.

SİNEMALAR

“KAYIP KIZ”

“Kayıp Kız”, kaybolan bir kızın peşine düşen bir gazetecinin hikayesini konu ediyor. New York’ta yaşayan Christian Bake, gazetecilik yapan genç bir adamdır. Christina, 12 yaşında bir Afrikalı-Amerikalı kız olan Monique Watson’un ortadan kaybolmasıyla ilgili araştırma yapmakla görevlendirilir. İşini en iyi şekilde yapmaya çalışan Christian, konuyu araştırırken küçük kızın kaybolmasıyla ilgili ilk ipucuna ulaşır. Kariyerini riske atıp, kendisini tamamen küçük kızı bulmaya adayan Christian, zamana karşı yarışmak zorunda kalır.

Vlad Feir’in yönettiği filmde Johnny Whitworth, Afton Williamson, Zazie Beetz rol alıyor.

“KÖRKÜTÜK”

“Bir Daha Asla Kar Yağmayacak”, müşterilerinin hayatını değiştiren bir masörün hikayesini konu ediyor. Ukraynalı Zhenia, Polonya’da masör olarak çalışan bir göçmendir. Zengin bir topluluğun içine dahil olan Zhenia, çalıştığı insanların maddi olarak sıkıntıları olmasa da manevi olarak mutsuz olduklarını fark eder. Mesleğini en iyi şekilde yapmaya çalışan Zhenia, müşterilerini kendisine hayran bırakır. Elleri ile müşterilerini iyileştirip, gözleri ile onların ruhlarına dokunan Zhenia, zamanla müşterilerinin hayatını değiştirmeye başlar.

Malgorzata Szumowska ve Michal Englert’in yönettiği filmde Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza rol alıyor.

SERGİLER

“YEDİNCİ VADİ”

Galeri Nev‘deki Yedinci Vadi sergisi, Alev Ebüzziya Siesbye, Behçet Safa, Bilge Friedlaender, Canan Tolon, Füsun Onur, Gökçen Dilek Acay, Murat Morova ve Serdar Arat gibi sanatçıların işlerini bir araya getiriyor. Sergi adını Pers mitolojisinde Simurg olarak geçen ve her şeyi bildiğine inanılan efsanevi kuşun peşine düşen kuşların uğradığı yedi vadiden alıyor. Galeri Nev‘in yeni sezonun hemen öncesindeki bu sergisi, döngüsellik, ritüeller, mitoloji ve doğa-insan ilişkisi gibi temalara yoğunlaşırken, farklı teknikler kullanan sanatçıların seramik, gravür, yağlı boya, mürekkep, nakış, metal ve taş baskı gibi farklı işleri dikkat çekiyor. Biçimsel arayışlar barındıran Yedinci Vadi, ziyaretçilerini birlikte inşa edilecek umudu yeniden hatırlamaya davet ediyor.

“GELECEK ZAMAN”

Yaz aylarını Teras Sergileri serisiyle renklendiren, terasındaki geniş alanı heykel ve land-art sanatçılarına ayıran Maslak’taki Elgiz Müzesi‘nin, bu yılki başlığı Gelecek Zaman. Çoğunluğu akademik üyelerden oluşan bir danışma kurulu tarafından değerlendirilen başvurular arasından seçilen sergide, 48 sanatçının işleri yer alıyor. Maslak’taki gökdelenlerin arasında bir sanat vahası diyebileceğimiz müzenin terası, farklı malzemelerle çalışan, farklı disiplinlerden sanatçılara alan açıyor.