Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Mor ve Ötesi, saat 21.15’te Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Gripin, saat 19.00’da KüçükÇiftlik Park’ta sahne alacak.

* Can Gox, saat 20.00’da Hayal Kahvesi Uşak’ta sahne alacak.

* Ogün Şanlısoy, saat 21.00’da Hayal Kahvesi Bursa’da sahne alacak.

* Fatih Erkoç ve Kerem Görsev Trio, saat 21.00’da Maximum Uniq Açıkhava’da sahne alacak.

* Duman, saat 21.15’te Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Zakkum, saat 20.30’da Mask Beach’te sahne alacak.

TİYATROLAR

“BİR BABA HAMLET”

Birçok ödülün sahibi Şevket Çoruh ve Günay Karacaoğlu’nun oynadığı “Bir Baba Hamlet” oyunu saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenecek.

Oyunda, kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkâr oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı Hamlet’i seçmişlerdir. Can siperane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler ama kısa sürede temsil can havline dönüşür.

Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın…

Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e dönüşür.

Sebastian Seidel’in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine de göz kırpan “Bir Baba Hamlet”, tiyatro yapma aşkının baş döndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor.

“KOCASINI PİŞİREN KADIN”

Yazar ve yönetmen olan Debbie Isitt’ in başarısı, olağan durumları sıra dışı bir üslupla anlatabilmesine bağlıdır. Sosyal alanda iyi bir gözlemci, bir aktivist ve feminist olan Isitt, “Kocasını Pişiren Kadın”da, Kadın-Erkek ilişkilerine farklı bir bakış açısı ile yaklaşmış, trajik olanla komik olanı ustalıkla harmanlamıştır. Levent Suner’in yönettiği oyunda Miraç Eronat, Kadir Anıl Adıgüzel, Gülizar Oltulu rol alıyor.

Oyun saat 20.30’da Ankara’da Akün’de sahnelenecek.

SİNEMALAR

“ZAMANDA TUTSAK”

Pierre Oscar Levy ile Frederik Peeters’ın yazdığı “Sandcastle” adlı çizgi romandan M. Night Shyamalan tarafından sinemaya uyarlanan “Zamanda Tutsak” izleyiciyle buluşacak. Yönetmenliğini de Shyamalan’ın üstlendiği yapım, tropik bir tatil yaparken, birkaç saatliğine dinlendikleri kuytu plajın, hızla yaşlanmalarına neden olduğunu ve tüm hayatlarını bir güne indirgediğini fark eden bir aileyi konu ediniyor. Gerilim türündeki filmin oyuncu kadrosunda Altın Küre ödüllü Gael Garcia Bernal’in yanı sıra Vicky Krieps, Rufus Sewell, Ken Leung, Nikki Amuka-Bird, Abbey Lee, Aaron Pierre, Alex Wolff, Embeth Davidtz, Eliza Scanlen, Emun Elliott, Kathleen Chalfant ve Thomasin McKenzie yer alıyor.

“ÖLÜ EKMEĞİ”

Ölü Ekmeği, geleneksel müziğin ustası olmanın hayalini kuran küçük bir çocuğun hikayesini konu ediyor. İklim şartları nedeniyle ağaçların meyve vermediği ücra bir bölgede yaşayan bir çocuk, Türk geleneksel müziği sanatçısı olmayı hayal eder. Bu sırada öğretmeni ile birlikte yolculuğa çıkan çocuk, genç bir kıza bir elma getireceğine dair söz verir.

Yönetmen koltuğuna Reis Çelik’in oturduğu filmde, başrollleri Tarkhan Omarov, Mariam Buturishvili, Dilan Aksüt, Ziyaddin Aliyev ve Şilan Düzdaban paylaşıyor.

SERGİLER

“YAZ DİNAMİKLERİ”

Galeri Soyut, 23 sanatçının eserleriyle gerçekleştirilen “Yaz Dinamikleri” isimli resim ve heykel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide eserleri bulunan sanatçılar: Ahmet Yeşil, Ali Herischi, Aydemir Atalay, Baran Kamiloğlu, Behzat Feyzullah, Derya Yıldız, Devrim Erbil, Duran Karaca, Ercan Ayçiçek, Ergin İnan, Erol Pelioğlu, Eşref Üren, Hakan Eraslan, Hasan Basri İnan, Hasan Saygın, Hayati Misman, Hülya Kandemir Kanber, Ilgın Erdem, Kadir Ablak, Kadir Öztoprak, Kayıhan Keskinok, Murat Tolga, Mustafa Ayaz, Necmettin Özlü, Nurettin Akkaya, Orhan Umut, Özdemir Altan, Peruze, Tamer Bilgiç, Tomasz Sobczak.

“SABIRLA BEKLEYEN BÜYÜLÜ ŞEYLER”

Farklı teknik ve malzemelerle çalışan yedi sanatçı Sabırla Bekleyen Büyülü Şeyler isimli sergide bir araya geldi. Sergi, doğanın kendine has örüntülerinin, mekanizmalarının ve manzaralarının yorumlanarak sanat yapıtlarına dönüşme fikrini ve sürecini zaman, emek, sabır ve detay kavramları üzerinden inceliyor.

Sergide, Ali İbrahim Öcal, Ahmet Duru, Ayşe Gül Süter, Melis Buyruk ve Sadık Arı’nın yeni ve yakın dönem yapıtları yer alırken, Dikine Ongoing Project’in “Şey ve Tekrar” isimli mekâna özgü uzun süreli performans ve video yerleştirmesi, Umut Sevgül ve Barbaros Kayan tarafından gerçekleştiriliyor. Serginin küratörlüğünü Sezgi Abalı, koordinatörlüğünü ise Bahar Güneş üstleniyor. Sergi, Kalyon Kültür’de izlenebilir.