Ersoy İrşi

Okurlarımız için bugün gidilebilecek konserleri, tiyatro oyunlarını, vizyondaki öne çıkan sinema filmlerini ve sergileri derledik.

KONSERLER

* Mabel Matiz, saat 21.15’te Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Duman, saat 21.15’te Bodrum Antik Tiyatro’da sahne alacak.

* Gazapizm, saat 21.00’da Maximum Uniq Açıkhava’da sahne alacak.

* Cem Adrian, saat 18.00’da Denizli Açıkhava’da sahne alacak.

* Yeni Türkü, saat 21.00’da Turkcell Vadi’de sahne alacak.

* Pinhani, saat 21.00’da Armada AVM Açıkhava’da sahne alacak.

* Funda Arar, saat 21.15’te Altın Güvercin Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* Bulutsuzluk Özlemi, saat 21.00’da Hayal Kahvesi Bursa’da sahne alacak.

* Yüzyüzeyken Konuşuruz, saat 21.00’da İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

TİYATROLAR

“AZİZ NESİN KABARE”

Türkiye’de “mizah” denince en önde Aziz Nesin adı gelir. Bu büyük yazarımızı kaybedeli tam yirmi beş yıl oldu. Aziz Nesin Kabare onun adını yaşatmak, yeni kuşaklara tanıtmak için yola çıktı.

Toplumsal sorunlara hem içimizi acıtan hem de bol kahkahalı bir pencereden bakan, hicvin bu büyük ustası, tiyatro sahnesinde öyküleri ve şiirleriyle yeniden hayat buluyor. Bugün bile güncelliğini sürdüren, yüzümüzü güldüren, bize ayna tutup kendimizle yüzleştiren Aziz Nesin gerek duruşu gerek yapıtlarıyla yolumuzu aydınlatıyor.

Tam da Usta’nın isteyeceği gibi, Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu’nun el ele vererek, içten bir dayanışma duygusuyla bir araya gelerek yarattıkları bu oyun, uzun zamandır bize unutturulmaya çalışılan “birlikte daha güçlü” olduğumuzun somut bir kanıtıdır da aynı zamanda.

Cengiz Toraman’ın yönettiği oyunda Levent Üzümcü, Ali Hakan Beşen, Mehmet Küçükgünaydın, Cengiz Toraman rol alıyor.

Oyun saat 21.00’da Artur Tatil Köyü Açıkhava Sineması sahnesinde sahnelenecek.

“TUNA KIVRIMI”

Macar Yazar Ferenc Karainthy’nin kaleme aldığı Fatma Çiğdem Aydın’nın Türkçeye çevirerek repertuara kazandırdığı “Tuna Kıvrımı” tiyatro oyununun rejisörlüğünü Gökçer Genç yaptı. Yapımın oyuncu kadrosunda Fatih al ve Emel Çölgeçen yer alıyor. Demir Perde döneminde Macaristan’ın Tuna Nehri üzerinde bir kafeterya da çalışan garson bir kadın ile mesai bitiminin son dakikalarında içeri giren erkek bir müşteri arasında geçen komik, sıcak, sempatik ve ilginç bir hikâye. Giderek yalnızlaşan ve güvenden yoksun yaşayan modern insanın trajedisi. 

Oyun saat 21.00’da Göztepe Özgürlük Parkı Tepe Sahne’de sahnelenecek.

SİNEMALAR

“DERİSİNİ SATAN ADAM”

Yönetmen ve senaristliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği “Derisini Satan Adam”, iç savaştan kaçıp, kendisine yeni bir yaşam kurmaya çalışan Suriyeli Sam Ali’nin hayatını ele alıyor.

Dram türündeki filmin konusu özetle şöyle:

“Sam Ali, hassas ve fevri bir adamdır. Suriyeli Sam Ali, iç savaştan kaçıp Lübnan’a gider. Avrupa’ya seyahat etmek ve hayatının aşkıyla birlikte yaşamak isteyen Sam Ali, bunun için yüksek bir meblağ karşılığında çağdaş bir sanatçının sırtına dövme yapmasını kabul eder. Vücudunu prestijli bir sanat eseri haline getiren Sam Ali, çok geçmeden kararının özgürlüğünü engellediğini keşfeder.”

Filmin başrollerinde Yahya Mahayni, Dea Liane, Koen De Bouw yer alıyor.

“BİLMEMEK”

Bilmemek, hayatlarından memnun olmayan bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Selma ve Sinan, artık birbirlerine tahammül etmekte zorlanan bir çifttir. Evin oğlu Umut ise kendisini kanıtlamanın peşindedir. Lise son sınıfta okuyan Umut ile ilgili okulda eşcinsel olduğuna dair dedikodular dolaşmaya başlar. Selma ve Sinan yorucu evlilikleri ile baş etmeye çalıştıkları sırada, dedikodular alıp başını gidince Umut ansızın ortadan kaybolur. Selma ve Sinan oğullarını ararken, aslında kendilerini kaybetmiş olduklarının farkına varır.

Leyla Yılmaz’ın yönettiği filmin başrollerinde Senan Kara, Yurdaer Okur, Emir Özden yer alıyor.

SERGİLER

“SAĞLICAKLA KAL”

SALT’ın Ardışık programı, farklı sanatçıların 2021 boyunca SALT Galata’da art arda gerçekleştireceği beş bağımsız sunumdan meydana geliyor. Bunlardan üçüncüsü, Volkan Aslan’ın SALT Galata’nın çatısından -1 katındaki sergi mekânına, oradan da sokağa uzanan işlerinden oluşan Sağlıcakla Kal sergisi. Serginin merkezinde, iki arkadaş arasındaki hayali mektuplaşmalara dayanan Sağlıcakla Kal (2021) ve En İyi Dileklerimle (2019) filmleri yer alıyor. Başta bu iki film olmak üzere sergideki kolaj, müdahale ve diğer eserler, sizi şehir yaşamının buhranları, yas ve sonsuzluk döngüsü gibi kavramlar ve duygular üzerine düşünmeye itecek.

“DÜŞ SUDA”

Borusan Contemporary, AR ve VR teknolojilerini izleyici deneyimine dâhil eden kurgusu ve kamusal alana yayılan seçkisiyle, yeni medyanın sınırları aşan gücünden beslenen, heyecan verici bir sergiye yer veriyor. Adını bir Edip Cansever şiirinden alan Düş Suda sergisiyle Borusan Contemporary koleksiyonu bu kez Perili Köşk’ün dışına taşıyor ve koleksiyonda yer alan 12 eser, Kuruçeşme-Emirgan hattında belirlenen rotada seçili noktalarda sergileniyor. Yeni medya sanatının, görsel sanatlara getirdiği yeni ifade olanaklarını ve izleyici ile kurduğu etkileşimli ilişkiyi merkeze alan sergi, şiirin evrensel dili ile çağdaş imgeler arasında kurduğu bağın gücüyle size unutulmaz bir deneyim yaşatacak-üstelik, Boğaz havası alırken!