2021 yılının 1 Temmuz günü dünyanın en büyük partisi olan Çin Komünist Partisi (ÇKP), 100’üncü kuruluş yıl dönümünü kutlayacak. 50 küsur kişiyle yola çıkan ÇKP, kuruluşundan 100 yıl sonra 94 milyon üyeye sahip dünyanın en büyük siyasi partisi haline dönüştü.

Çin halkı, parti önderliğinde dünya ekonomisinin büyümesine devamlı olarak ciddi katkı sağlıyor. Bu gelişim sürecinde parti ve halk arasında oluşan bağ daha büyük başarıların ortaya çıkmasına vesile oluyor.

ÇKP çalışmalarını yakından takip eden Beijing Uluslararası İşletme ve Ekonomi Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini sürdüren Özgür Altınbaş, CRI Türk Özel’de Mehmet Emre Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

ÇKP ve Çin’in ayrılamaz bir bütünlüğe sahip olduğuna değinen Altınbaş, “ÇKP ile Çin’i birbirinden ayrı düşünmek doğru olmaz. Halk ile bütünleşmiş bir parti söz konusu. Çin’e giden her yabancının dikkatini devletin sistematik yapısı çekiyor. Bu başarılı yapılanmanın ardında ÇKP’nin başarılı politikaları mevcut.” ifadelerine yer verdi.

“ÇKP BÜYÜK BİR MİRAS BIRAKIYOR”

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 94 milyon üyesi ile halk ile ortak hareket eden ÇKP’nin gücünü halktan aldığını belirten Altınbaş sözlerine şöyle devam etti:

“ÇKP, Çin halkına büyük bir miras bırakırken aynı zamanda küresel anlamda da diplomasi ve devlet yönetimi açısında da büyük bir örnek bıraktı. Çünkü 1,4 milyarlık bir nüfusu büyük ölçüde her alanda geliştirmiş durumda. 1970’lerden günümüze 800 milyon insanı yoksulluktan kurtarmış durumda. ÇKP’nin etkilerini her alanda görebiliyorsunuz. ÇKP sorunların çözümü için katılımcı bir demokrasiye sahip. Parti ülke sorunlarını yerinde tespit edip Halk Meclisi Toplantıları’nda halkın sorunlarına odaklanan bir siyaset izliyor.”

“ÇİN BATI MEDYASININ YANSITTIĞI GİBİ BİR ÜLKE DEĞİL”

Çin’in dışarıdan yansıtıldığından çok farklı bir ülke olduğuna dikkat çeken Özgür Altınbaş, “Bir yabancı öğrenci gözüyle, ÇKP’nin eğitime çok önem veren bir parti. Bu yüzden çok fazla yabancı öğrenciye ülkenin kapıları açılmış durumda. Eğitim alanında önemli reform mevcut. Buna bağlı olarak pozitif bilimlerde Çin’in çok önde yer alan bir ülke olduğunu görüyoruz. Bu ileri konumun ülkenin gelişimine sunduğu katkıları açıkça görebiliyoruz. Teknolojik gelişimlerden tutun hızlı tren ağlarına kadar. Sosyal bilimlerde de daha ileri gidebilmek için diğer ülke üniversiteleri ve öğrencileri ile etkileşimler sürdürülüyor. Yurt dışında üniversiteler ve enstitüler açarak bu etkileşim ve ilerleyiş sürdürülmek isteniyor.” dedi.

“KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ TÜRKİYE’YE BÜYÜK FIRSATLAR SUNUYOR”

 “Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin, Türkiye ile Çin arasındaki ticaretin gelişmesine çok önemli katkı sağlıyor.” diyen Özgür Altınbaş şu açıklamalarda bulundu:

“Kuşak ve Yol, 60’tan fazla ülkenin dâhil olduğu bir girişim. Küresel çapta değerlendirmekte fayda var. Beijing’den Brezilya’ya kadar uzanan bir proje. Dokunduğu ülkelere çok büyük faydalar sağlıyor. Küresel çapta 7,6 milyon kişiyi aşırı yoksulluktan 32 milyon kişiyi ise orta düzeyde yoksulluktan kurtardı. Burada Türkiye çok büyük fırsatlar yakalıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batı’nın sunduğu imkânlar ile üretim ekonomisine geçemeyiz. Yıllardır ilişkiler kurulan bu ülkeler verdikleri sıcak paralar ile size fabrikalar açtırmadı. Kuşak Yol’a baktığımızda bir üretim odaklı politika söz konusu. Bugün ‘trenler boş gidiyor’ diyenler var. O trenler boş gitmiyor. Bir üretim söz konusu ve 1,4 milyarlık bir pazara açılıyorsunuz. Türkiye’nin en büyük üç ticari ortağı Çin, Rusya ve Almanya. Bu tabloya bakarsak Kuşak Yol’un önemini bir kez daha anlayabiliriz. Türkiye, Kuşak ve Yol için kritik öneme sahip bir ülke.”

“100’ÜNCÜ YILDA BU MİRASIN DAHA İLERİ TAŞINMASI DİLEĞİYLE”

Özgür Altınbaş, ÇKP’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü için tebrik mesajlarını da iletti.

Altınbaş, “Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti ile daha iyi ilişki kurmasını temenni ediyorum. ÇKP yüz yıllık varlığı süresince çok büyük bir miras bıraktı. Bu mirası daha ileriye taşımak adına ÇKP’nin yüzüncü yılını kutluyorum. En büyük temennim ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye ile ilişkilerini çok daha ileri seviyelere taşıması.” diye konuştu.