Tokat’ın Erbaa ilçesinde yaşayan ve 27 yıldır antika eşyalar biriktiren avukat Necdet Dilek’in koleksiyonunda 302 eser bulunuyor. Dilek, koleksiyonunda ön plana çıkan Büyük İskender motifli zümrüt taşlı yüzüğü banka kasasında saklıyor.

Erbaa’da 30 yıldır avukatlık yapan Necdet Dilek, tarihi eserlere olan merakını koleksiyonculuğa dönüştürdü. Tokat Müzesi’ne bağlı olarak 1994 yılından bugüne koleksiyonculuk yapan Dilek’te toplam 302 eser bulunuyor. Koleksiyonun en nadide eserlerinden, Büyük İskender’in zümrüt taşa negatif işlendiği altın yüzük ile dünyanın en eski kılıçlarından biri olan Arslantepe tipi bakır kılıç ise dikkat çekiyor.

Banka kasasında muhafaza edilen eserlerden Büyük İskender’in sadece ışık altında görülebilen portresinin işlendiği altın yüzüğün, Helenistik döneme ait olduğu tahmin ediliyor. İlk Tunç Çağı’na ait 44,2 santimetre uzunluğundaki bakır kılıcın ise Malatya Müzesi’nde 9, Venedik’te 1 olmak üzere 10 benzeri daha bulunuyor.

Birçok eseri, mini müzeye dönüştürdüğü avukatlık bürosunda sergileyen Dilek, artık sadece nadide parçaları koleksiyonuna katmayı düşünüyor.

Kaynak: DHA