China Daily / Anthony Lin

Farklı ülkelerde Covid-19 aşılama programlarının uygulanmasıyla, küresel ekonomik ve ticaret ortamının bu yılın ikinci yarısında toparlanmaya başlaması bekleniyor. Ancak Çin zaten çok açık bir büyüme ivmesi gösterdi, Asya ve hatta dünyada ekonomik toparlanmaya liderlik edecek.

Bu bağlamda, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi’nin, Çin’i denizaşırı piyasalara bağlamada daha fazla önemli bir rol oynaması bekleniyor. Son zamanlarda Çin, en büyük serbest ticaret anlaşması olan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşması gibi bir dizi ticaret anlaşması yaptı ve Avrupa Birliği (AB)-Çin Kapsamlı Yatırım Anlaşması (CAI) üzerindeki görüşmeleri tamamladı.

Aslında Çin, RCEP anlaşmasını onayladı. RCEP anlaşmasına imza atan ülkeler, küresel ekonomik üretim ile ticaret hacminin yaklaşık üçte birini oluşturuyor ve CAI onaylandığında, muhtemelen Çin’in AB ile bağları güçlenecek.

Bu ticaret anlaşmaları önemli oranda dünya ticaretinin akışını değiştirecek ve Çin ile Avrasya arasındaki bölgesel iş birliğini genişletecek. Büyük Körfez Bölgesi (GBA) politikaları daha fazla uygulandığında, Çin’in açılımını desteklemedeki rolü daha da önemli hale gelecek, bölgede sınır ötesi ticaret ve sermaye akışına daha fazla imkân sunacak.

BÜYÜK KÖRFEZ BÖLGESİ SINIR ÖTESİ E-TİCARET ŞİRKETLERİNİ YAKLAŞTIRIYOR

Büyük Körfez Bölgesi, Çin’in e-ticaret endüstriyel üssü haline geldi. Piyasa verisi, Çin’in 3,78 milyondan fazla e-ticaret ile ilgili şirkete sahip olduğunu, bunların yaklaşık yüzde 20’sinin ülkedeki diğer herhangi bir eyaletten daha fazla Guangdong eyaletinde bulunduğunu gösteriyor.

Guangdong ayrıca Çin’de, sınır ötesi e-ticaret ile ilgili 570 bin şirketin yüzde 68’ine ev sahipliği yaparak, sınır ötesi e-ticarette Büyük Körfez Bölgesi’nin coğrafik ve politik avantajlarını yansıtıyor.

Covid-19 salgını çok çeşitli sektörlere ağır darbeler vurdu. Ancak sınır ötesi e-ticaret daha fazla sayıda perakende müşterilerinin çevrim içi tüketime yönlenmesi nedeniyle son derece iyi biçimde büyüdü. 

Küresel ekonomi yavaş yavaş toparlandığı için küresel ticaret hızlı biçimde toparlanma görecek, bu da Büyük Körfez Bölgesi’nde sınır ötesi e-ticaret işletmelerinin yararına olacak ve ekonomik faaliyetleri destekleyecek, ayrıca Büyük Körfez Bölgesi ve diğer bölgeler arasındaki bağlantıları genişletecek.

BÖLGENİN ÖNDE GELEN YEŞİL FİNANS MERKEZİ

İklim cephesinde Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Paris Anlaşması’nda belirlenen emisyon azaltma hedeflerine ulaşmak için, gelişmekte olan Asya’nın her yıl yapacağı yatırım 1,7 trilyon dolar olmak üzere, dünyanın 2030 yılına kadar her yıl yeşil altyapıya 6,9 trilyon dolar yatırım yapması gerektiğini tahmin etti. 

Uluslararası finansal merkez olarak Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Asya’da bu tür yeşil projelerde sermaye artırımında ve finansmanda önemli bir rol oynayacak, özellikle Büyük Körfez Bölgesi sosyoekonomik gelişmesinde küresel konumunu ve desteğini daha fazla artıracak. 

Geçen yıl Büyük Körfez Bölgesi’ndeki en büyük atık yakma ve enerji üretim şirketi Canvest Environmental Protection Group şirketi, Güneydoğu Asya ile Güney Asya’daki işlerini genişletmek ve yeni atık yakma ve enerji üretim projelerine fon sağlamak için Standard Chartered Hong Kong’un yardımıyla 321,91 milyon ABD doları sendikasyon kredisi aldı. Canvest Environmental Protection Group şirketi, geleneksel atık gömme yaklaşımı yerine atıktan kurtulmak için zararsız atık yakma yöntemlerini kullanıyor ve atıkları enerji kaynağına dönüştürüyor. Bu sadece, toprak kaynaklarını korumaya yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda geniş yeşil enerji kalkınmasını teşvik eder.

Asya bölgesi sürdürülebilir ve düşük karbon dönüşümünü teşvik ettiği için, Hong Kong uluslararası sürdürülebilir finans merkezi olarak önemli bir rol oynayacak ve Büyük Körfez Bölgesi’nde büyük borç potansiyeli ile proje finansman fırsatları ortaya çıkaracak. Yakın zamanda açıklanan bir piyasa zenginliği raporu, Çin’de, varlıkları 6 milyon yuanı aşan hanehalklarının çoğunun bulunduğu her 10 kentten dördünün Büyük Körfez Bölgesi’nde yer aldığını gösteriyor. Bu bölgedeki bütün kentler birleşirse, bu tür varlıklı aile sayısı 1 milyon ile listenin başındaki Beijing ile Shanghai’yı geçiyor ve bölgedeki büyük servet yönetimi piyasası potansiyelini gösteriyor.

Büyük Körfez Bölgesi’ndeki ekonomi gelişmeye devam ettiği için bölgedeki insanların varlıklarının daha da artması, servet yönetimi talebini desteklemesi bekleniyor. Çin ana karası-Hong Kong sınırı yeniden açıldıktan sonra insan, mal ve sermaye akışı yavaş yavaş normale dönecek, Büyük Körfez Bölgesi’ndeki Varlık Yönetimi İletişimi ve Sigorta İletişimi’nin de arasında bulunduğu farklı “iletişim” planlarının gelişmesine olanak sağlayacak ve bölgede varlık yönetimi işlerini destekleyecek.

Gerçekte, Standard Chartered Büyük Körfez Bölgesi İş Güven Endeksi, salgının küresel ekonomiye etkisine rağmen Büyük Körfez Bölgesi’nde iş güveninin arttığını gösteriyor. Büyük Körfez Bölgesi’nde şu anda 70 milyon olan toplam nüfusun 2035 yılına kadar 100 milyona ulaşması, kişi başına Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) muhtemelen 50 bin dolara çıkması bekleniyor. Bu yüzden, Hong Kong’da ve bölgenin diğer kesimlerinde büyüme fırsatları arayan şirketler için Büyük Körfez Bölgesi, muhtemelen “ilk hamle” avantajından yararlanmak amacıyla hızlı hareket eden şirketler için tercih edilen bir seçim olmalıdır.

İNSAN SERMAYESİ TEMEL BİR UNSUR

İnsan sermayesi, Büyük Körfez Bölgesi’nin potansiyelini tam olarak ortaya çıkarmak için hayati bir rol oynayacak. Standard Chartered’ın da aralarında bulunduğu birçok şirket ve kuruluş, Hong Kong hükümetinin Büyük Körfez Bölgesi Genç İstihdam Planı’na katılıyorlar. Bazıları ayrıca, gelecekteki yetenekleri eğitmek ve gençlerin ufuklarını genişletmesine yardımcı olmak ve ayrıca bölgede ve ötesinde kariyer geliştirme fırsatlarına bakmak için kendi işe alma ile staj verme programlarını başlattılar.

Merkezi hükümet Büyük Körfez Bölgesi’ni, uzun vadeli kalkınma stratejisinin bir parçası olarak birinci sınıf bir kent kümesine dönüştürmek için çalışırken, bölgenin, Çin’in daha fazla reform yapması ve açılmasını desteklemede, Asya ve dünyadaki diğer piyasalar için büyük fırsatlar yaratmasında daha fazla önemli rol oynamasını bekliyoruz.