Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) büyük şehirlerinde şiddet suçu sayısının yüksek olmasının ABD’de yaşanan ciddi insan hakları sorununun bir yansıması olduğunu belirtti.

ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarafından kısa süre önce yayınlanan raporda, ABD’de geçen yıl meydana gelen nefret suçu sayısının önceki yıla göre yüzde 6 artarak 7 bin 759’a çıktığı ve 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye yükseldiği kaydedildi.

Söz konusu haberi yakından izlediklerini söyleyen Zhao Lijian, ABD tarafından hazırlanan rapora göre, 2019 ve 2020 yıllarında ABD’de Afrika kökenli Amerikalılara yönelik suç sayısının bin 930’dan 2 bin 755’e, Asya kökenli Amerikalılara yönelik saldırıların sayısının da 158’den 274’e yükseldiğini ifade etti. Zhao, ABD’de nefret suçlarının artışının ardında yatan en büyük nedenin ırkçılık olduğunu aktardı.

Başka bir raporun da, geçen yıl ABD’nin büyük şehirlerinde şiddet suçlarının sayısının yüksek seyrettiğini, silahlı olayların arttığını, şu ana kadar ABD’de 200’den fazla büyük çaplı silahlı saldırının meydana geldiğini ve bu olayların sonucunda hayatını kaybeden çocuk ve genç sayısının bin 79’a çıktığını gösterdiğini vurgulayan Zhao, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Söz konusu sayılar korkunç düzeyde. Bunlar, ABD’de yaşanan ciddi insan hakları sorununun bir yansıması. ABD’deki sistemik ırkçılığın derin kökleri mevcut. Çok sayıda azınlık nüfus ayrımcılığa maruz kalıyor ve korku içinde yaşıyor. 40 milyondan fazla nüfus yoksullukla mücadele ediyor. ABD, halkının gözyaşlarını ve çığlıklarını dikkate almalı.”