Günümüzde savaşların nedeni artık petrol veya toprak değil, büyük veriye ve internete hakim olma kavgası oluyor. Big Tech şirketlerinin olağanüstü karlar elde ederek bazı ulus devletlerden daha fazla güce sahip olması endişelere neden oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Tump-Facebook kavgasının yankıları sürüyor. Tartışmalar daha çok ifade özgürlüğü ve teknoloji şirketlerinin tekelleşmesi üzerine yoğunlaşıyor. Bu konu sadece ABD’nin değil, diğer ülkelerin hükümetlerinin de masasında. Şirketlerle ülkeler arasında adeta veri savaşları yaşanıyor. Büyük veriye kimin sahip olacağı tartışmaların odak noktası. Çoğu ülke teknoloji şirketlerine yönelik atılacak adımlara hazırlanıyor. CRI Türk’te İlkay Akkaya’nın hazırlayıp sunduğu Yakın Gelecek programında bu tartışmaların detayları aktarıldı.

TRUMP DESTEKÇİLERİNDEN FACEBOOK’A ELEŞTİRİ

Programdan öne çıkanlar şöyle:

Facebook’un, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını kapalı tutmaya bir süre daha devam edeceğini duyurmasıyla başlayan tartışmalar sürüyor. Tartışmalar teknoloji şirketlerinin tekelleşmesi ve kişisel verilerin korunması üzerine odaklanırken özellikle Trump destekçileri Facebook’u ifade özgürlüğünü engellemekle eleştiriyor. Yeni platformlar oluşturulmasını savunanlar var. Colorado Temsilcisi Ken Buck Fox News Live’de yaptığı açıklamada sosyal medyayı “çeşitlendirmek” için daha fazla rekabete ihtiyaç olduğunu belirtti. Temsilci Ken Buck, daha fazla rakibin Big Tech pazarına girmesi gerektiğini öne sürdü. Buck, özel şirketlerin hükümet denetimine karşı çıktı, ancak platform rakiplerinin sosyal medya sahnesini “çeşitlendirebileceğini” belirtti.

Öte yandan New York Eyaleti Senatörü de, kişisel bilgilerinin satılması sonucunda teknoloji şirketlerine farkında olmadan yardım eden kişilere tazminat verilmesi için bir yasa tasarısı sunmayı planladığını duyurdu. Senatör “Bizden para kazanan bu şirketler için milyarlarca dolar değer yaratıyoruz. Bu yüzden bu iletişimi değiştirmeye çalışıyoruz. Bu konudaki sorumluluğu New York’un yönetmesini isterim.” dedi.

TÜRKİYE’NİN VERİSİ TÜRKİYE’DE KALMALI

Veriyi sahip olma konusunda Turkcell Dijital Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ da bir çıkış yaptı. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı uyarısında bulunan Tansuğ şunları söyledi:

“Veri dünyanın geleceğine yön veriyor. Eskiden petrol, doğal gaz gibi kaynaklara sahip olan ülkeler zenginlik içinde yaşıyordu. Bugün ise veriye sahip olan ve bu veriyi doğru şekilde işleyen ülkeler zenginliğe sahip oluyor. Bugün 10 teknoloji şirketinden 7’si ABD, diğerleri de Çin ve diğer Asya şirketleriyle birlikte Avrupa şirketlerinden oluşuyor. Ülkeler veriye sahip olabilmek için yarışıyor. Önümüzdeki dönemde ülkeler verileriyle var olabilecekler. Verisi olmayan ve bu veriyi işleyemeyen ülkeler ileriye gidemeyecek.”

Verinin ekonomiye olan öneminden bahseden Ataç Tansuğ, ayrıca şu uyarılarda bulundu:

“Ülke ve toplum olarak teknolojiyi en fazla kullanan ülkelerden biriyiz. Dünyada sosyal medya mecralarını, anlık mesajlaşma uygulamalarını ve teknolojiyi nüfusa oranladığımızda Türkler bu alanlarda çok aktif kullanıcı. Kullanıcılar tarafından oluşturulan veri, ekonomiye değer olarak geri dönüyor. Yeni teknolojiler geliştirmek için veri önemli hale geliyor. Ayrıca veri konusunun bir de güvenlik bacağı var. Ülkelerin verilerine sahip olmak istemelerinin sebeplerinden biri de kişilerin, ailelerinin, şirketlerinin ve ülkelerinin verilerini korumak istemeleri. Bu noktada yalnızca güvenlik değil, ticari anlamda ilerlemek için de bu verilere sahip olmalısınız. Bugün veriye hükmeden ülkelerin servisleri verileri, tüm dünyadan topluyor. Dünya ölçeğinde bir ekonomiye bununla hükmedebiliyorlar. Ülke olarak öncelikli hedefimiz kendi verimize sahip olmak ve doğru değerlendirmek, Türkiye ekonomisine döndürmek olmalı.”